Organik çay için biyolojik gübre geliştirildi

0
12003
Organik çay için biyolojik gübre geliştirildi

Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümünde çevre dostu biyolojik gübre geliştirildi. Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde 14 yıldır süren çalışmalar sonucu geliştirilen gübrenin organik tarım için çok önemli olduğu belirtildi.

Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Çakmakçı, biyolojik gübrenin kimyasala oranla daha ekonomik olduğunu söyleyerek, “Çevreye toksik etki yapmaz, yeraltı ve yer üstü sularını kirletmez. Bitkilerde aşırı azot birikimine yol açmaz” dedi. Çalışmalara 2000 yılında başladıklarını ifade eden Çakmakçı, şöyle konuştu: “Çay tarımında özellikle çok aşırı gübre kullanılıyor ve bu yüzden yeraltı suları kirleniyor. Bölge insanı ile çay tüketicisinin sağlığını korumak amacıyla Çaykur’un organik tarıma geçmesi üzerine, 2006′da TÜBİTAK’a bir proje hazırladık ve Doğu Karadeniz Bölgesi topraklarında çay tarımında kullanılmak üzere biyolojik gübre geliştirme projesine başladık. TÜBİTAK’ın desteğiyle Doğu Karadeniz bölgesi topraklarında çay tarımında kullanılmak üzere biyolojik gübre geliştirmek için 2 binin üzerinde toprak çeşidini tarayarak, 3 bin 400 kadar bakteriyi tanımladık ve karakterize ettik.”

Yürütülen araştırmalar sonucunda bu bakteriler içerisinde yaklaşık olarak 100 civarında çay yetiştiriciliğinde veya Doğu Karadeniz’deki fındık, benzeri bitki yetiştiriciliğinde kullanılabilecek faydalı organizmalar geliştirdiklerini söyleyen Çakmakçı, “TÜBİTAK’a 2 proje hazırladık ve desteğini aldık. Şu anda organik tarımı destekleyecek, organik tarımda yasaklanan azotun yerine kullanılabilecek topraklardaki kirliliği önleyebilecek, çayın kalitesine ve aromasına olumlu etki yapabilecek bir kaç bakteri geliştirdik. Bunları saksı ve tarla denemeleriyle ortaya koyduk. Halen çalışmalarımız Rize bölgesinde devam ediyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: TARLA SERA

Bir Cevap Yazın