Organik kavga

0
1331

TÜSPAF Başkanı, en az 3 kat fiyatla aldığımız organik sebze-meyveler için ‘Öyle bir ürün yok, çürük meyveler organik diye poşete konulup satılıyor’ dedi; sektör ayağa kalktı: Hadi biz yanılıyoruz, AB de mi yanılıyor?

Türkiye Sebzeciler Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Mehmet Çakman, “Türkiye’de organik ürün mümkün değil. Hayvanlar bile suni yemle besleniyor.

Organik gübre de yok. Pazarcıların çürük diye ayırdığı sebze- meyveler pazarın diğer ucunda poşetlere konulup organik diye satılıyor. Organik ürün yiyoruz diye insanlar paralarını çöpe atıyor. Bu ürünler denetlenmiyor” dedi; ortalık karıştı.

TAKVİM’in ulaştığı organik üreticileri bu sözlere tepki gösterirken, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin bile kendilerinden ürün aldığını vurguladı. Üreticiler, “Türkiye’de 240 bin işletme organik ürün yapıyor. Hangisi yanılıyor acaba? Yapılan yorum çok yanlış” açıklamasını yaptı.

SADE ORGANİK’İN ORTAKLARINDAN MEHMET ALİ FADILLIOĞLU

1980’den beri Türkiye’de organik tarım yapılıyor. Hatta biz üretimimizin büyük bir kısmını yurt dışına satıyoruz. ‘Organik tarım yoktur’ diyenler kendi kazançlarını kaybetmemek adına alternatif sektörleri karalıyor. Diyelim ki bizler yanılıyoruz. Türkiye’de 17 tane denetleme kuruluşu var, onlar da mı yanılıyor? Biz marketlere de organik ürün veriyoruz. Fiyatlarının yüksek olmasının sebebi, organiğin az tüketiliyor olması. Fransa ve Almanya’da organikle normal ürünün fiyatları aynı.

TEK ORGANİK GIDA GENEL MÜDÜRÜ ERKAN AKTOPRAK

Türkiye’de organik tarım kanunla yapılır. Doğal ürünlerden bağımsız denetleme ve sertifikalandırma olur. Ürünler her aşamada belgelendirilir.

ORGANİK ÜRÜN ÜRETİCİLERİ VE SANAYİCİLERİ DERNEĞİ YETKİLİLERİ

Türkiye’de organik tarım vardır. Bakanlık kontrol ediyor, AB bile buna inanmış, bize proje vermiş. AB’nin güvendiği bir sektörüz.

ORGANİK TOZ ÜRETİCİSİ ERSİN ERDEMİR

Evet, Türkiye’de tam anlamıyla organik gübre yoktur. Ancak bu demek değildir ki organik tarım ve ürün yoktur. Bunu organik toprak tozu ile de yapabiliyorlar. Ama organik hayvan gübresi yapmak için de uğraşıyoruz.

250 MİLYON DOLARLIK PAZAR

Türkiye organik ürün pazarı 250 milyon dolar büyüklüğünde.

Organik ürünlerin yüzde 98’i ihraç edilirken, iç piyasaya sadece yüzde 2’si veriliyor.

İç pazarın toplam hacmi 5 milyon doları geçemiyor.

Organik tarım ürünlerinin toplam pazardan aldığı pay ise 150 milyon dolar.

Türkiye’de 240 bin işletme organik üretim yapıyor.

Dünya genelinde 130 ülkede, 30.4 milyon hektar alanda 700 bin üretici organik tarımla uğraşıyor.

130 ülke arasında Türkiye, organik tarım yapan en büyük 37’nci ülke konumunda.

İlk sırada ise Okyanusya bulunuyor.

Avrupa ve Latin Amerika ülkeleri ön sıraları paylaşıyor.

http://www.tarimsalhaber.com

Bir Cevap Yazın