Organik tarım dergisi geliyora

0
849
Organik tarım dergisi geliyor

Türkiye’deki organik tarımın geliştirilmesi amacı doğrultusunda geçtiğimiz yılın Aralık ayında başlatılan, Alman Tarım Bakanlığı’nın finansal desteği ile FİBL ve Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği (ETO) tarafından, organik ürünlerin ihracatında koordinatör birlik olan Ege İhracatçı Birlikleri yardımıyla yürütülmekte olan “Alman-Türk İşbirliği ile Organik Tarım” projesi kapsamında, organik tarım dergisi çıkarılması üzerine görüşmelere başlandı.

Birinci yılını dolduran Organik Tarım projesi kapsamında gerçekleştirilen proje çıktılarının başarıya ulaştığını ancak üretici ve tüketicilerin daha sıkı bir ilişki içinde olması için çaba harcadıklarını ifade eden ETO Derneği Başkanı Atila Ertem, bu doğrultuda bir dergi çıkarmayı planladıklarını belirtti. Çıkarılması planlanan dergi üzerine değişik kitlelerin görüşlerinin dikkate alındığı iki gün süren arama toplantısında, değişik görüşler oluştu ve organik tarımın geniş kitlelere nasıl daha iyi ulaşabileceğine dair çeşitli çıkarımlara ulaşıldı.

Advertisement

HEM DİJİTAL HEM DE BASIM
Arama toplantısında sunum yapan ve görüşleriyle dergi projesi için yön göstermeye çalışan Ecoland ve Ecology and Farming dergilerinin editörü Peter Brul, oluşturulacak olan organik tarım dergisinin hedef kitlesinin geniş tutulması gerektiğinin altını çizerek derginin hem dijital olmasının hem de basım yapılarak ortaya çıkarılması gerektiğini belirtti. Özellikle 10 bine yakın eğitmene ulaşılması halinde organik tarım sektöründeki üreticilere daha kolay ulaşılabileceğini ve tüketicilerde farkındalık yaratılabileceğini belirtti.

“SEKTÖRDEKİ BAĞI GÜÇLENDİRECEK”
ETO Derneği kurucularından olan, aynı zamanda ETO Onursal Başkanlığı yapmakta olan Uygun Aksoy çıkarılması planlanan organik tarım dergisi hakkında bilgi vererek, “Organik tarım yapanlar ve özellikle projemiz kapsamında yer alan kitlelerin organik tarım dergisi ile ilgilenebileceğini zannediyorum. İçeriğinde teknik konuları da barındıran, yurtiçi ve yurtdışındaki organik pazarlara ilişkin bilgilendirmeler yapan bir dergi oluşturulması, üreticilerin halinde Türkiye’de böyle bir dergi ortaya çıkmasının, sektördeki bağı güçlendirmesini sağlayacağı ve çok yararlı olabileceği düşüncesindeyim” diye konuştu.

Ecoland ile Ecology and Farming dergilerinin editörü Peter Brul, ETO kurucularından olan aynı zamanda ETO Derneği’nin onursal başkanı olan Uygun Aksoy, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Kemal Yılmaz ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Şube Müdürü Azmi Akbaytürk, ETO gönüllüleri ve tarım yazarları bulundu.

Star Gazete

Bir Cevap Yazın