Organik tarım destekleme ödeme başvuruları başladı

0
992
Organik-tarim-destekleme-odeme-basvurulari-basladi

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, organik tarım destekleme ödeme başvurularının başladığını, 28 Mart 2014 mesai bitiminde sona ereceğini kaydetti.

Çebi, çiftçilerin bundan faydalanabilmesi için başvuru dilekçesi, kontrol ve sertifikasyon kuruluşundan alacakları uygunluk belgesiyle çiftçi kayıt sisteminde kayıtlı oldukları il ve ilçe müdürlüklerine başvurması gerektiğini söyledi. Başvuruların kabulünde çiftçilerin, çiftçi kayıt sisteminde 2013 üretim sezonunda kayıtları olmasının zorunlu olduğunu belirterek, “Uygunluk belgesini başvuru sırasında sunamayan çiftçilerin başvurusu alınır ancak bu durumda olan çiftçilerin, bu belgeyi 28 Mart 2014 mesai bitimine kadar teslim etmeleri zorunludur. Bu süre sonunda uygunluk belgesi olmayan çiftçiler desteklemeden yararlanamaz.” dedi.

İl Müdürü Çebi, il ve ilçe müdürlükleri tarafından seçilecek arazi ve ürünler organik tarım destekleme kapsamına alınacağından dolayı bu duruma azami dikkatin gösterileceğini ifade etti: “Organik tarım destekleme ödemesi, Organik Tarım Yönetmeliği’ne göre organik tarım yapıları organik bilgi sistemi icmali 1 ve icmali 2’de kayıtlı aynı araziyle çiftçi kayıt sisteminde 2013 üretim sezonunda kayıtlı aynı arazi olması gerekmektedir. Bu arazilerin, yönetmelik hükümlerine göre organik statüde yer alan ve desteklemeye uygun arazi ve ürün olması şarttır. Nadas arazileri de destekleme ödemelerinden yararlanabilecektir ancak nadasta olan arazi, bir önceki yıl da organik tarım desteklemelerinden yararlandırılmış ise 2013 yılı destekleme ödemesinden yararlandırılmayacaktır. 17 Mayıs 2013 tarihinden sonra organik tarıma başlayan araziler de organik tarım destekleme ödemelerinden yararlanamayacaklardır.” şeklinde konuştu.

euronewstr

Bir Cevap Yazın