Organik Tarım Desteklemeleri Başladı

0
1065
Organik Tarım Destek

Kastamonu’da Organik Tarım Destekleme ödemesi başvuruları 30 Ocak 2012 Pazartesi günü başladı.

Organik Tarım Destek

Çiftçilerin OTD (Organik Tarım Destekleme) ödemelerinden yararlanabilmesi için Organik Tarım Bilgi Sistemi (OTBİS), OTBİS-1 icmali ve OTBİS-2 icmali ile ÇKS’de 2012 üretim sezonunda kayıtlarının bulunması zorunluluğu isteniyor.

Yapılan açıklamada, “OTBİS-2 icmali olarak mevcut OTBİS verilerinin kullanılacağı bu üç icmalden birinde kayıtları bulunmayan çiftçiler OTD ödemesinden yararlanamayacaklar. OTBİS-1 icmalinin alındığı tarih 09 Mayıs 2011’den 30 Ocak 2012 tarihine kadar en az 7 ay süre OTBİS’de kayıtlı olarak kalan arazilere yapılacak.

Bu tarihler arasında 7 ay süre ile OTBİS’de kayıtlı olmayan araziler için çiftçiler başvuru yapmış olsalar dahi bu destekleme döneminde dekar başına 25 TL olan OTD ödemelerinden yararlanamayacaklar. Yukarıda belirten şartları taşıyan ve Organik Tarım Uygulamaları Destekleme ödemesinden faydalanmak isteyen çiftçilerin, 30 Ocak 2012 tarihinden başlayarak 09 Mart 2012 günü mesai bitimine kadar OTD (Organik Tarım Desteklemesi) başvuru dilekçesi ile ÇKS’de kayıtlı oldukları İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor” denildi.

Cihan Haber Ajansı

Bir Cevap Yazın