Organik Tarım Ürünlerimize Almanya’da Büyük İlgi

0
971
Organik Tarım Ürünlerimize Almanya'da Büyük İlgi

Amerika’dan sonra dünyanın en büyük organik ürünler tüketicisi olan Almanya’da düzenlenen dünyanın en büyük organik ürünler fuarı ‘BioFach 2013 Dünya Organik Ticaret Fuarı’nda, Türk organik ürünleri dünyanın dört bir tarafından gelen organik ürün ithalatçılarının gözdesi oldu.

Türkiye’de organik sektöründe Ekonomi Bakanlığı tarafından Koordinatör Birlik olarak atanan Egeİhracatçı Birlikleri, 1998 yılından bu yana olduğu gibi 2013 yılında da BioFach Dünya Organik Ticaret Fuarı’nda Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu gerçekleştirdi. Biofach Fuarı’na, Milli Katılım Organizasyonu ile Türk organik sektörünün tarihinin en büyük katılımını gerçekleştirerek 17 firma ile katıldığını belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, fuarda toplam 29 Türk firmasının yer aldığını kaydetti.

BioFach 2013 Dünya Organik Ticaret Fuarı’nda, 4. Holde 382 m2’lik geniş bir alanda katıldıklarını anlatan Türkmenoğlu, “Türk firmaların ürün grupları temel olarak organik kuru meyve, kuru

sebze, bakliyat, dondurulmuş meyve, fındık, makarna, un, zeytin, zeytinyağı, konserve gıda, meyve suyu ve konsantresinden oluştu. 40 m2’lik Restoran alanında tamamı organik ürünlerle yapılan geleneksel Türk yemekler katılımcılardan ve ziyaretçilerden büyük beğeni aldı” diye konuştu.

129 ülkeden 2.396 katılımcı firmanın katıldığı fuarı 41 bin 500 kişi ziyaret etti. Türkiye, “Our Masterpieces (Baş yapıtlarımız)” temasıyla

4.holün girişinde Turkuaz Beyaz renk ağırlıklı stantla katıldı.

TÜRKİYE’NİN ORGANİK ÜRÜN İHRACAT HEDEFİ 2.5 MİLYAR DOLAR

ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere dünya genelinde sağlıklı ürünler tüketme talebindeki artışa paralel Türkiye’de 1980’li yıllardan itibaren organik üretim ve ihracatın artış kaydettiğini vurgulayan EİB Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, şöyle konuştu: “Türkiye, AB’ne yakınlığını avantaja çevirerek organik üretim ve ihracatında yıllık 250 milyon dolar ihracat yapan ülke konumuna geldi. 2023 yılında 2.5 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. Bu rakama ulaşmak için Biofach Fuarı bizim için çok önemli. BioFach 2013 Dünya Organik Ticaret Fuarı’nda, başarılı bir tanıtım yaptık. Türk organik sektörünün 2023 ihracat hedeflerine ulaşması için Türkiye’de organik sektöründe koordinatör birlik olarak çalışmalarımızı devam ettireceğiz.”

Günümüzde organik sektörü dünya genelinde 63 milyar dolarlık bir pazara ulaşmış durumda. Organik ürünler konusunda dünyanın en büyük fuarı olan BioFach bu yıl 26. Kez düzenlendi. Fuarda organik normlara uygun olarak üretilen her türlü gıda, ekolojik mobilya, dekorasyon malzemeleri, kağıt ve kağıt ürünleri, bahçe ürünleri, tarımsal ve hayvansal ürünler, deri, takı-mücevherat, el işleri, hediyelik eşyalar, müzik enstrümanları gibi ürünler sergilenirken başta Almanya olmak üzere; belli başlı Avrupa ülkeleri, ABD, Japonya, Güney Afrika, Hindistan, Endonezya gibi dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçi geldi.

hurriyet

Bir Cevap Yazın