Organik Tarım Ve Hayvancılığa Geçiş Dönemi

0
1030
Organik Tarım Ve Hayvancılığa Geçiş Dönemi

Ağrı Ziraat Odası Başkanı Yavuz Aydemir, ”Nüfusunun yüzde 84’ü tarım ve hayvancılıkla geçinen Ağrı’da ilk defa organik tarım ve hayvancılığa geçiş dönemini başlatacağız” dedi.

Aydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kimyasal gübre kullanımının artması nedeniyle toprağın yapısının bozulduğunu belirtti.

Tüm dünyada artık organik tarım ve hayvancılık üretimi yapıldığını ifade eden Aydemir, ”Nüfusunun yüzde 84’ü tarım ve hayvancılıkla geçinen Ağrı’da ilk defa organik tarım ve yavancılığa geçiş dönemini başlatacağız” dedi.

Doğu Anadolu ve özellikle Ağrı’da organik tarım ve hayvancılık alanında hiçbir faaliyet olmadığını belirten Aydemir, çiftçilerin de devletin sunduğu birçok imkandan habersiz olduğunu söyledi. Aydemir, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile görüşmeler yaptıklarını, organik üretimin Ağrı’da da uygulanması için talepte bulunduklarını belirterek, bakanlıktan onay aldıklarını kaydetti.
Çiftçilerin organik tarım ve hayvancılık konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını ifade eden Aydemir, ”Nüfusunun yüzde 84’ü tarım ve hayvancılıkla geçinen Ağrı’da ilk defa organik tarım ve hayvancılığa geçiş dönemini başlatacağız. 28 Ocak tarihinden itibaren Mühendis arkadaşlarımızla köy köy dolaşarak, çiftçilerimize hem organik tarım ve hayvancılığın faydalarını hem de tarım ve hayvancılıkta en yüksek kaliteye ulaşmanın yöntemlerini anlatacağız” dedi.

Organik tarımın birçok faydası olacağını belirten Aydemir, öncelikle, Sağlıklı et ve zirai ürün yetiştirilerek tüketiciye sağlıklı hizmet sunulacağını söyledi.Organik tarım ve hayvancılıktan çiftçinin de Kar edeceğini vurgulayan Aydemir, ”Çünkü devlet küçükbaş hayvan yetiştiren bir çiftçiye hayvan başına 57 lira, büyükbaş ve süt sığıcılığı yapan çiftçiye 357 lira ve kesimi yapılacak hayvan başına da 450 liraya kadar destekleme yapacak” diye konuştu.
Aydemir, organik tarımda ise dönüm başına 10 lira destekleme verileceğini belirterek, organik tarım ve hayvancılıkla hem üretici hem de tüketicinin son derece memnun kalacaklarını ve organik tarım için 5 koyunu bile olan çiftçinin bu imkandan faydalanabileceğini ifade etti. (A.A)

organik tarım ve hayvancılığa geçiş dönemi

organik tarım ve hayvancılığa geçiş dönemi haberi Ağrı haberleri kategorisine 28.01.2013 Saat: 15:26 tarihinde eklendi.

Bir Cevap Yazın