Organik Tarımda Türk Alman Ortaklığı

0
16850
organik-tarimda-turk-alman-ortakligi

Organik Çekirdeksiz Üzüm Çalıştayı Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde yapıldı.
Türk organik çekirdeksiz üzümünün dünya piyasasında rekabet gücünü artırmak amacıyla Türkiye ve Almanya’nın çift taraflı işbirliği projesi çerçevesinde gerçekleşecek olan ve İzmir Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği tarafından düzenlenen Organik Çekirdeksiz Üzüm Çalıştayı Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde yapıldı.

İki gün boyunca süren çalıştaya, Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Metin Öztürk, Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Akay Ünal, İzmir Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Atila Ertem, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü Organik Tarım Koordinatörü Dr. Aysen Alay Vural, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Ahmet Altındişli, Prof. Dr. Ela Atış, Ege İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyesi Şemsettin Özgür ve Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Akay Ünal, çalıştayın Bakanlık yetkililerini, üniversite araştırma görevlilerini ve organik tarım sektör temsilcilerini bir araya getirdiğinden dolayı çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Bakanlık yetkilileri, üniversitelerde bağcılık konusundaki uzman araştırmacılar, üretici temsilcileri ve organik bağcılık sektöründe bulunan şirketlerin yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan bu iki günlük çalıştayda çok önemli sonuçların alınacağını umuyoruz. Amacımız, özel sektörün ve çiftçilerin ihtiyaçlarını öğrenmek, araştırma projelerinde ortaklaşa olarak öncelikleri ve uygulamaları belirlemek ve çekirdeksiz üzüm ile ilgili araştırmalara yönelik bilgi paylaşımlarını sağlamaktır.” dedi.

ÜZÜM MANİSA İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Metin Öztürk ise yaptığı konuşmasında üzümün Manisa için çok önemli bir üretim kaynağı olduğunu belirterek, “Çekirdeksiz kuru üzüm denildiğinde aklımıza gelen ilk il Manisa oluyor. Manisa, Türkiye’nin yüzde 94’lük üzüm üretimini karşılayan büyük bir kapasiteye sahip. Tabi bu durum da önemli bir sorumluluğu arkasından getiriyor. Sektör temsilcileri ve diğer kamu kurum ve kuruluş yetkilileri paydaşları ile yapmış olduğumuz bu tür çalıştaylar konu bağcılık olduğunda bizim için çok önemli bir yer tutuyor. Manisa olarak gerek üzüm konusunda gerekse organik tarım konusunda ciddi çalışmalar içerisindeyiz. Paylaştıkça daha değerli ve daha büyük işler çıkacağının da bilincindeyiz” ifadelerini kullandı.

ORGANİK TARIMA DESTEK

Manisa’nın organik tarımdaki yerine de değinen Öztürk, “Manisa olarak organik tarımda 2013 yılında bin 90 organik tarım yapan işletmeye, 66 bin dekarlık alan için 4 milyon 122 bin TL organik tarım desteklemesi yapıldı. Yine 2013 yılı verilerine göre ilimizde 22 bin 460 dekar organik bağ alanı mevcut. Organik üretimimizin büyük bir çoğunluğu ise ihracata yönelik olarak yapılıyor. 2014 yılında ise 2 bin 258 çiftçi ailesi, 139 bin dekar alanda, 53 farklı üründe organik tarım yaptı. Fakat bu durum 513 bin 937 hektar tarım alanına sahip olan ilimiz için yeterli değildir. Bu durumu daha ileriye götürmek için çalışmalarımız devam ediyor. 2014 yılında Zafer Kalkınma Ajansı’nın destekleme programı kapsamında değerlendirdiği Manisa İli Organik Tarım ve Organik Hayvancılık Stratejisi ve Eylem Planı Projesi’ni hazırladık ve 2015 yılında bu projeyi gerçekleştirdik. Bu proje ile ilgili 17 ilçemizde saha çalışmaları kapsamlı bir şekilde yapılarak, çiftçilerimizin organik tarıma bakış açıları değerlendirildi. 2015 yılının ilk 6 ayında da 2 bin 236 çiftçimize organik tarım eğitimi verdik. Sayın Valimiz Erdoğan Bektaş’ın organik tarıma olan yaklaşımı bu tür çalıştaylar ve projeler yapmamız konusunda gücümüzü daha da artırıyor. Bu çerçevede Vali Yardımcımız Mehmet Yüce başkanlığında ilimizde bir organik tarım komisyonu kuruldu. İlerleyen zamanlarda komisyonumuzun çalışmaları neticesinde ilimizde organik tarımın bilinçli yapılması konusunda daha da önemli sonuçlar alacağımıza inanıyoruz” dedi.

Organik tarımın, 20. yüzyıl başlarıyla birlikte ivme kazandığını ve her geçen zamanda da herkesin önemseyerek yaklaştığı bir konu haline geldiğine değinen Öztürk, “Bu anlamda Türk, Alman Projesi çok önemli. Organik tarımı önemsediğimiz yapılan çalışmalardan net bir şekilde anlaşılıyor. Gelecekte organik tarımın daha da önemli bir yerde olacağı gözüküyor. Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak tarımla ilgili her türlü projeye katkı sunmaya hazırız. Bu çalıştayın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

kaynak:GençTarım

Bir Cevap Yazın