Orkideler tehlikede

0
1398
Orkide ÇiçeğiOrkide türlerin tarım alanlarının genişlemesi, bilinçsiz söküm ve turizm faaliyetleri gibi nedenlerle yok olmaya başladı.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Karagüzel, salep ve dondurmanın hammaddesi olarak da kullanılan orkide türlerinin tarım alanlarının genişlemesi, bilinçsiz söküm ve turizm faaliyetleri gibi nedenlerle yok olmaya başladığını, bazı nadir orkide türlerinin ise ancak mezarlıklarda yaşam alanı bulabildiğini bildirdi.
Prof. Dr. Karagüzel, dünyada yaklaşık 800 orkide cinsi, bu cinslerin altında da 20 bin bitki türü olduğunu söyledi. Orkidelerin kutup kuşağı haricinde, dünyanın hemen her tarafında yetiştiğini ifade eden Karagüzel, doğal ortamları bozulmadığı sürece kolayca çoğalabildiğini anlattı.
Türkiye’de de 170 tür ve alt tür düzeyinde orkide saptandığını kaydeden Karagüzel, ”Yalnız bu sayı bile orkide açısından Türkiye’nin ne kadar zengin olduğunu gösteriyor. Bu kadar çok tür olması orkideleri bizim canımızın istediği gibi kullanacağımız anlamına geliyor” dedi.
Kaynak:  NTVMSNBC

Bir Cevap Yazın