”Orman köylüsü ek gelir sağlıyor”

0
1162
kozalak-etarim

Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesine bağlı orman köylüleri, ormanlık alanda topladıkları kozalakları satarak geçimlerini sağlıyor. Akdağmadeni ilçesi ormanlık alanlardan toplanan ve tohumu çıkartılan çam kozalakları, Orman İşletme Müdürlüğü tarafından kilosu 1.5 liradan satın alınıyor.

Akdağmadeni Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı 10 orman köyünde yaşayanlar, ormanlık alandan günlük yaklaşık 50 kilo civarında kozalak toplayıp, işletmeye teslim ediyor. Orman köylülerinden Turan Yurtsever, sonbahar döneminde bir aylık süre içerisinde topladıkları kozalaklardan yaklaşık bin 500 ila 2 bin lira arasında bir gelir elde ettiklerini söyledi.

Orman köylülerine ek gelir sağlayan kozalaklar, Akdağmadeni Yukarı Çulhalı Fidan Üretme Çiftliği’nde toplanıyor, daha sonra Amasya Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait Tohum Çıkartma Merkezi’ne sevk ediliyor. Merkezde kozalaklardan tohumlar çıkartılıp, 4 derece sıcaklıkta fırınlandıktan sonra soğuk hava deposunda saklanıyor. Depolarda korunan tohumlar, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde toprakla buluşturuluyor.

haber46

Orman köylüleri kozalak toplar,köylü çocuklar kuzu göbeği toplar bizim insanımız böyledir çocuktan yaşlıya çalışkandır taşı sıksa suyunu çıkarır .Keşke bu kozalak toplama işi her yerde yaygınlaşsa sadece bir kaç yerde sınırlı kalmasa….

Bir Cevap Yazın