Ortak bulamadı, üretimi durdurdu

0
1085
Ortak-bulamadi-uretimi-durdurdu

Peynir ve süt üretimi konusunda Türkiye’nin önde gelen markalarından olan Moova’da bir süredir gündemde olan yabancı ortak arayışı olumsuz bir şekilde sonuçlandı. Eski TÜSİAD başkanlarından Muharrem Kayhan ile kardeşi Hilmi Kayhan’a ait olan şirket üretimi durdurma kararı aldı. Efeler Çiftliği’ndeki çiğ süt üretimi ise devam edecek.

Son dönemde Türkiye’deki gıda markalarına yönelik artan yabancı ilgisi bu kez ortaklıkla sonuçlanmadı. Aralık ayında yeni ortaklık çalışmaları için İş Yatırım’a yetki verildiğini açıklayarak arayışa giren Moova, 6 aydır görüşmeleri sürdürüyordu. Ancak gelinen noktada istenilen ortak bulunamadı ve şirket bu arayışına son verdi. Geçtiğimiz günlerde yapılan yönetim kurulu toplantısında da üretimin durdurulması yönünde karar alındı.

Yönetim Kurulu kararında üretimin durdurulmasına gerekçe olarak içinde bulunan rekabet koşulları ve oluşan faaliyet zararı nedenleriyle ihtiyaç duyulan ilave kaynak gereksiniminin asgariye indirilmesi gösterildi. Bu karar sonrasında şirket bünyesinde çalışan 156 kişinin işine son verilecek. Efeler Çiftliği’ndeki çiğ süt üretimi ise devam edecek. Şirket buradaki iş hacmini daha da büyütmeyi hedefliyor.

PAZAR ÇOK İYİ DEMİŞTİ

TÜSİAD’ın eski başkanlarından Muharrem Kayhan ve kardeşi Hilmi Kayhan’ın başında olduğu şirket, tekstil devi Söktaş’ın bir iştiraki olarak 2005 yılında Aydın’ın Germencik ilçesi Turanlar Köyü’nde kurulmuştu. Efeler Çiftliği adı ile kurulan şirket, 2008 yılına gelindiğinde 3 bin baştan fazla hayvan ile çiğ süt satışı işine girdi. Daha sonra perakende sektörüne yönelen şirket, peynir ve süt ürünleri markası olarak Moova’yı kurdu ve 2011 yılı Temmuz ayından sonra bu marka ile marketlerdeki yerini aldı.

Moova geçtiğimiz yıl yaklaşık 20 milyon TL ciroya ulaşmıştı.

Söktaş Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Muharrem Kayhan, ortaklık çalışmalarının başladığı Aralık ayında Hürriyet’e yaptığı açıklamada genel olarak yabancıların Türk gıda sektörüne olan ilgisini değerlendirerek, “Pazar oldukça iyi. Türkiye de ülke içinde tüketicisiyle çok iyi pazar. Ayrıca kendi tarım potansiyeli var. Bu hususlar yabancı ilgisinde çok etkili” demişti.

TÜRK GIDA FİRMALARINA YOĞUN İLGİ

Türkiye’deki gıda markalarına özellikle son 1 yıldır yabancı firmalar ciddi ilgi gösteriyor. İç pazardaki tüketim potansiyelinin yanında özellikle Ortadoğu’da etkili olmak isteyenler yabancı firmalar Türkiye’de deyim yerindeyse üs kurdu. Bunun sonucunda da Türkiye’nin en eski markalarından lider sirke ve sos üreticisi Kemal Kükrer yüzde 50 hissesini 60 milyon TL’ye Japon Ajinimoto’ya satarken, hemen arkasından Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu arasında 120’inci sırada yer alan Namet Gıda’ya Amerikalı Investcorp Namet’e ortak oldu. Ardından Türkiye’nin en büyük süt ürünleri firmalarından Yörsan’ın yüzde 80 hissesi Dubaili Abraaj Capital’e satıldı.

Son ortaklık haberi ise geçtiğimiz ay 1923 yılında kurulan Kayserili Şahin Sucuk’tan geldi. Şahin Sucuk’un Körfez’den büyük bir fonla başlayan ortaklık görüşmeleri halen devam ediyor.

haber365

Bir Cevap Yazın