Ortaöğretim (lise) mezunlarına bir daha KPSS yapılacak mı?

0
900
2012 KPSS Ziraat Mühendisleri sıralaması

Lise mezunlarına yönelik kpss yapılmaya başlandığından bu yana sürekli gündemde olan ve kalkacağı konuşulan bu konu, bu sınav dönemimin de yine en popüler konularından birisi oldu.

Bu soruyu cevaplamadan önce lise mezunlarının kpss ile hangi alanlara gittiğine göz atalım. Önceki atamalara genel olarak bakarsak; teknisyen, teknisyen yardımcısı , şoför, hizmetli, kaloriferci , sekreter, aşçı, bekçi, tahsildar gibi kadrolarda lise mezunları istihdam ediliyor. Buradaki kadrolar görüldüğü gibi lisans ya da ön lisans bölümlerinin gittiği kadrolara nazaran daha alt seviyede kadrolar olarak nitelendirilebilir.
Bir lisans mezununu bekçi, hizmetli, kaloriferci gibi kadrolara atayınca ülkemizde maalesef değişik yorumlanabiliyor. Yorumlanması elbette doğru değil. Sonuçta devlet memuru o kişiler de. Her ne kadar lisans mezunları hizmetli kadrolarına atansa da yaptıkları iş bakımından iki hizmetli arasında farklar bulunmaktadır.
“Kadro kalitesi ve yeterliliği açısından ortaöğretim kpss gereklidir ve olmalıdır.”

Diğer yandan herkes memur olmak için üniversite okumak zorunda olmamalıdır. İmkanlar, şartlar kişiyi direkt iş hayatına atılabilecek duruma getirebilmektedir. Bu da ortaöğretim kpss’yi gerekli kılan hallerden birisidir.
Bir de işin devlete olan mali katkısı vardır. 2 milyon lise mezununun 35 TL ücret ödeyerek bu sınava girdiğini düşünürsek ortaya maddi olarak da büyük bir katkı olduğu ortaya çıkıyor. Bu da bizim istemediğimiz yönde de olsa gerekli kılıyor ortaöğretim kpss’yi.

Devletin memurluk için açtığı kadro sayılarına baktığımızda zaten pastanın en ufak dilimini lise mezunları alıyor. Yani lise mezununun “lisans mezununun hakkını çaldığını” düşünmek biraz da insafsızlık olur. Bir de lise mezunlarının meslek lisesi dışındaki liselerden mezun olduğunu düşünürsek almaları gereken puanın 90 üzerinde olduğu ve atanmalarının da kolay olmadığı aşikardır.

Tüm bu bilgiler ışığında kendi öngörümüz lise kpss’nin kaldırılmasının söz konusu olmayacağıdır. Zaten resmi ağızlardan da bu konu hakkında hiçbir açıklama yapılmamakla beraber, telaffuzu bile geçmemiştir. Yine de şüphesi ve korkusu olanlar varsa açık öğretimden ön lisans ya da lisans okumalarını öneririz.

haber46

Bir Cevap Yazın