Oruç Tutarken Susuz Kalmamanın İlacı

0
1070
meyan koku serbetimeyan koku serbeti

Yaklaşık on dokuz saatlik oruç tutma süresi, sıcakların da etkisiyle bünyeyi hayli zorluyor. Özellikle G.Antep’te yaygın olarak tüketilen meyan şerbeti, susuzluğu gün boyu gideren ender içeceklerden bir tanesi.

Bünyeyi karekete geçirerek, kan dolaşımı hızlandırıcı etkileri bulunan meyan kökü şerbeti, ramazan ayında gazlı içecekleri en doğal alternatiflerden biri.Uzun süreli açlığın verdiği halsizlik ve yorgunluğu da ortadan kaldıran şerbet, düşük tansiyonu dengeliyor.Meyan şerbetinin tansiyonu arttırıcı etkisinden dolayı yüksek tansiyon, kalp ve böbrek yetmezliği olan hastalar tarafından dikkatli tüketilmesi gerekiyor.

Aktarcılardan temin edebileceğiniz meyan kökü şerbetinin malzemeleri; 1 tatlı kaşığı meyan kökü, 2 adet nane yaprağı,10-12 damla limon suyu, 1 bardak soğuk sudan oluşuyor.
1 bardak soğuk su ve 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış meyan kökü karıştırılarak, bu karışım 1 saat kadar bekletiliyor.Daha sonra bu karışımı süzerek suyuna 10 – 12 damla limon suyu, nane yaprakları ve dilerseniz buz içine katılarak şerbet içime hazır hale geliyor.

haber46

Bir Cevap Yazın