Osmaniye de çiftçiye yerfıstığı tohumu dağıtıldı

0
1244

Osmaniyede Çiftçilere Yerfıstığı Tohumu DağıtıldıOsmaniye’de yerfıstığı üretiminde kaliteli tohumun kullanılması ve yaygınlaştırılması amacıyla 50 çiftçiye yerfıstığı tohumu dağıtıldı.
Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) odasında düzenlenen törende konuşan Vali Celalettin Cerrah, şehir insanlarının yerfıstığına sahip çıkmaması durumunda saman alevi gibi önce yükseleceğini daha sonra ise düşerek yok olmaya mahkum olacağını söyledi.
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arif Taşkaya, Ziraat Odası Başkanı Bahadır Sezgin, Ticaret Borsası Başkanı Sait Çenet, Tarım İl Müdür Yardımcısı İbrahim Sağlam da birer konuşma yaptı.


Törende konuşan Vali Celalettin Cerrah, Osmaniye’nin en önemli tarım ürününün yerfıstığı olduğunu söyledi.
Cerrah, “Arkadaşlarımız DOĞAKA kanalı ile bir proje hazırladı. Bu çerçevede ABD’ye giderek araştırmada bulundular. Orada dönüm başına 600 ile 650 dönüm arasında ürün aldıklarını gördüler. Biz en fazla 350 – 400 kilo alabiliyoruz. Bunu 600’e çıkartabilirsek dönüm başına çok iyi bir rakama ulaşmış olacağız. Onun için ilk geldiğim günden bu yana yerfıstığı tohumunu nasıl ıslah eder ve fazla ürün alabiliriz, diye düşündük. Geçtiğimiz sene az miktarda tohum dağıtmıştık. Az da olsa ürün artırımını gördük. Bu sene aynı şeyi tekrar ettiriyoruz. Buradan OTSO başkanımıza ve yerfıstığı tohumlarının alınmasında katkıları olan işadamlarımıza da teşekkür ediyorum. 10 ton kadar yerfıstığı tohumunu bugün dağıtacağız. Hasat döneminde ne kadar ürün alabileceğimizi hep birlikte göreceğiz.” dedi.
Konuşmaların ardından 50 çiftçiye dağıtılan yerfıstığı tohumunun alımında katkısı olanlara plaketleri verildi.
Programın sonunda ise 50 çiftçiye yerfıstığı tohumu dağıtıldı.(CİHAN)

Bir Cevap Yazın