Osmaniye’de Kadın Çiftçiler Yarıştı

0
1039
Osmaniye'de Kadın Çiftçiler Yarıştı

OSMANİYE (İHA) – Osmaniye de “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” bilgi ve proje yarışması il finali Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezinde yapıldı.

Osmaniye ve ilçelerinden 7 yarışmacının katıldığı il finalinde Osmaniye merkez ilçesi Kazmaca köyünden yarışmaya katılan Hasret Lök birinci olarak 17 Nisan 2012 tarihinde Kayseri’de düzenlenecek olan Bölge finalinde yarışmaya hak kazandı.
Yarışma öncesinde konuşan Vali Celalettin Cerrah ise Osmaniyeli hanımların çok çalışkan olduğunu vurgulayarak, “Bu yıl “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” yarışmasının 10.sunu yapıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda gönlüm, bizim ilimizden bir hanım çiftçinin Türkiye birincisi olmasını arzu ediyordu. Bu yıl birincilik alacağımıza inanıyorum.”dedi.
Osmaniye’nin Çukurova’nın en verimli topraklarının bulunduğu illerinden biri olduğunu da belirten Vali Cerrah, “Osmaniye’de Osmaniye yer fıstığı, turp ve zeytin gibi çok önemli tarım ürünleri yetişiyor. Ne yazık ki bugüne kadar bu değerli tarım ürünlerimiz hiç tanıtılamamış. Bu nedenle bu ürünlerin tanıtılması konusunda Osmaniyeli hanımlardan bir söz istiyorum. 4 yıldır bu ürünlerin tanıtımı için uğraşıyorum. Ama hanımlar bu işe el atmadığı için çok fazla yol alamadık. Bundan sonra evinize Osmaniye yer fıstığından yapılmış baklava dışında baklava almayın. Osmaniye’de bu kadar pastane var ama çoğunda Osmaniye yer fıstıklı baklava üretilmiyor. Sizden beklentim pastanelerden Osmaniye yer fıstıklı baklava isteyin ve hediye olarak Osmaniye yer fıstıklı baklava götürün” diye konuştu.
Vali Cerrah Gaziantep örneğini de vererek, “Gaziantepliler baklava konusunda kendi ürünlerine sahip çıkıyorlar. Osmaniyelinin de aynı şeyi Osmaniye yer fıstıklı baklava için yapması gerekiyor”dedi. Aynı durumun zeytinyağı için de geçerli olduğunu kaydeden Vali Cerrah, şöyle deval etti:

“Osmaniye yer fıstığımızın yanı sıra zeytinimizi ve zeytinyağımızı da tanıtmamız gerekiyor. Evinize zeytinyağından başka yağ almayın. Zeytinyağı kendi sağlığınız ve çocuklarınızın sağlığı açısından çok önemli. Ayrıca yüzyılımızın hastalığı kansere karşı da önemli bir koruyucu. Siz Osmaniyeli hanımlardan zeytinyağımızın tanıtılması konusunda da söz istiyorum. Biliyorum ki hanımlar neye el atarsa başarılı olur. Eğer Osmaniye’yi bir yere getirmek istiyorsak Osmaniye’nin ürünlerini tanıtmak zorundayız.”

Yarışmaya Osmaniye merkeze bağlı Kazmaca köyünden Hasret Lök, Kadirli ilçesi Aşağıbozkuyu köyünden Döndü Küçüktamer, Sumbas ilçesi Akçataş köyünden Hatice Gebenli, Düziçi ilçesi Pirsultanlı köyünden Nilgün Çolakkadı, Bahçe ilçesi Arıklıkaş köyünden Gülsüm Öz, Hasanbeyli ilçesi Karayiğitli köyünden Hatice Aslankarayiğit ve Toprakkale ilçesi Tüysüz beldesinden Rahma Evcil katıldı.

Tarım ve ev ekonomisi alanında 15 sorunun sorulduğu yarışmada Osmaniye merkeze bağlı Kazmaca köyünden Hasret Lök birinci olurken, Toprakkale ilçesi Tüysüz beldesinden Rahma Evcil ikinciliği, Kadirli ilçesi Aşağıbozkuyu köyünden Döndü Küçüktamer ise üçüncülüğü aldı.

Yarışmanın birincisi olan Hasret Lök’e ödülünü ve katılım belgesini Vali Celalettin Cerrah, yarışmasının ikincisi Rahma Evcil’e ödülünü Osmaniye Milletvekili Suat Önal ve yarışmanın üçüncüsü Döndü Küçüktamer’e ise ödülünü İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam verdi.

 

haber724

Bir Cevap Yazın