Ösym’de Rekor Üstüne Rekor!

0
495
kpss

Sınav skandallarına bir yenisini daha ekleyen ÖSYM, KPSS’de 12 soru iptal edildiğini duyurdu. Üstelik iptal edilen sorulara yargıda bekleyen sorular dahil değil…
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 4-5 Temmuz 2015 tarihlerinde yapılan 2015-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı (13 test, 500 soru) ile 12 Temmuz 2015 tarihinde yapılan 2015 Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (16 alan, 800 soru) değerlendirme işlemlerinin tamamlandığını duyurdu.

Sınav sonuçları ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklandı.

Advertisement

Adaylar, sınav sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.

Skandal sınav uygulamalarının mimarı ÖSYM, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) yeni bir skandala daha imza attı.

ÖSYM, sınavda, 1 değil, 2 değil tam 12 sorunun iptal edildiğini duyurdu. 3 sorunun da cevap şıkkının yerlerinin değiştirildiğini açıkladı.

Coğrafya Öğretmenliği ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği testlerinin sonuçları ise mahkeme karar verilmediği için sonuçlar açıklanmadı. Coğrafya Öğretmenliği ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği testleri mahkemeye yapılan itirazlar nedeniyle açıklanmadı.

Üstelik iptal edilen 12 soruya daha bunlar dahil değil…Bir sınavı daha eline yüzüne bulaştıran ÖSYM, güvenilirliğini de iyice yitirdi.

KPSS adayları ÖSYM’ye karşı güvenlerini yitirdiklerini ve sınavın iptal olmasını istediklerini belirtiyor.

Sosyal medyadan ÖSYM’ye tepki yağıyor.

İŞTE O TEPKİ TWEETLERİ:

-Kpss’de 12 soru iptal 2 alan mahkemelik ama bunlara rağmen ösym emeğiniz emanetimizdir sloganıyla sınav kalemi dağıtıyor oldukça manidar

-KPSS’de 12 soru iptal mi edilmis? Siz bu kadar cahilsiniz, ve bizim gelecegimiz, hayatimiz sizin elinizde?! Sizin ben olmayan beyninize…!

-Kpss’de 12 soru iptal, 3sorunun cevabının düzeltilmesi 4 sorunun da mahkeme kararı beklemesi Komisyondaki Prof.ların halini ortaya koyuyor!

-Neredeyse tek işi sınav yapmak olan ÖSYM’nin her sınavı fiyasko. KPSS de 12 soru iptal edilmiş.Bu kadar beceriksizliği tebrik etmek lazım.

-KPSS’de 12 soru iptal edilmiş. Ulan 1 yılda doğru düzgün hazırlayamadığınız sınavı , milletin 2 saatte çözmesini bekliyorsunuz.

-KPSS’de 12 soru iptal 3 sorunun da cevabı değiştirilmiş. Bu ülkenin egitim sisteminde 2 şey eksik eğitim ve sistem.

-Her sene, her sınavda mutlaka soru iptali oluyor. şimdi de kpss’de 12 soru iptal edilmiş. ON İKİ SORU. hazırlayamıyorsanız bırakın.

İPTAL EDİLEN VE CEVABI DEĞİŞTİRİLEN O SORULAR:

ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından;

2015-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavının Eğitim Bilimleri Testinin Temel Soru Kitapçığındaki 52.sorunun iptal edilmesine,

Muhasebe Testinin Temel Soru Kitapçığındaki 5.sorunun “C” olarak girilmiş cevabının “D” olarak değiştirilmesine;

2015-ÖABT Sınavın’da ise; Coğrafya Öğretmenliği Testindeki 7. ve 18. soruların,

Almanca Öğretmenliği Testindeki 9. ve 35. soruların,

Fizik Öğretmenliği Testindeki 13. sorunun,

İngilizce Öğretmenliği Testindeki 6. sorunun,

Kimya Öğretmenliği Testindeki 42. sorunun,

Rehber Öğretmenliği Testindeki 21. ve 29. soruların,

Tarih Öğretmenliği Testindeki 21. sorunun, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Testindeki 48. sorunun iptal edilmesine ve

Coğrafya Öğretmenliği Testindeki 24. sorunun “D” olarak girilmiş olan cevabının “E” olarak,

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Testinde “A” olarak girilmiş olan 1. sorunun cevabının “B” olarak değiştirilmesine karar verilmiştir.

Sınavın Coğrafya Öğretmenliği ile Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Testlerinde yer alan bazı sorulara iptal davası açılmış olması sebebiyle bu iki alanla ilgili değerlendirme işlemi idari yargı kararı sonrasında yapılacaktır.

kaynak:Sözcü

Bir Cevap Yazın