OZO: Bu yıl ilk tespit arz fazlası fındık olmayacağı için fiyatlar düşmeyecek

0
1054

OZO Başkanı Necat AvcıOrdu Ziraat Odası (OZO) Başkanı Necat Avcı, “Bu yıla ait ilk tespit arz fazlası fındık üretimi olmayacağı için fındık fiyatlarının düşmeyecektir.” dedi.

OZO Başkanı Avcı, Tarım Bakanlığı’nın fındıkta başlattığı 3 yıllık stratejiden bu tarafa iklim sebebiyle arz fazlası yaşanmadığını, bu yüzden sistemin test edilmesi imkanı olmadığını kaydetti.
Tarım Bakanlığı’nın 2011 ürünü fındık rekoltesini, karanfil sayımına göre 594 bin ton civarında tespit ettiğini, ancak bununla ilgili resmi bir açıklama yapmadığını hatırlatan Avcı, “Her yıl Mart ayı ile beraber fındık piyasasında rekolte tartışmaları başlamaktadır. Bugün itibarıyla fındık ürününün ön rekoltesi niteliğinde olan karanfil sayımına dayalı fındık rekolteleri açıklanmaya başlanmıştır. Tarım Bakanlığı 2011 ürünü fındık rekoltesini karanfil sayımına göre 594 bin ton civarında tespit ettiğini açıklamıştır. Resmi açıklama yapılmamakla beraber Ulusal Fındık Konseyi’nin yaptığı karanfil sayımı rekolte tespit sonuçlarının da Tarım Bakanlığı verilerine yakın olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar dikkate alındığında akla gelen ilk tespit arz fazlası fındık üretimi olmayacağı için fındık fiyatlarının düşmeyeceği yönündedir.” değerlendirmesini yaptı.

“Biz neredeyse fındık ürününü çok üretmediğimiz için şükreder konuma gelmiş durumdayız.” diyerek sözlerine devam eden Avcı, şunları söyledi: “Asıl üzerinde durulması gereken konu budur. Son iki ürün sezonunda fındık üreticilerinin ve ticaret gruplarının fazla problem yaşamamalarının nedeni fındığın normal ürün miktarlarında üretilmemiş olmasıdır. 2011 ürün tahminleri de dikkate alındığında 2011 ürün sezonunda sektör önemli bir problem yaşamayacaktır. İlginç bir tesadüftür ki; yeni uygulamaya konan ve son yılına girdiğimiz fındık stratejisinin üç yıllık süresi boyunca fındıkta bir arz fazlası sorunu yaşanmamış, strateji test edilme imkanı bulamamıştır. Bu üç yıllık dönem, istikrarlı bir fındık politikasında önemli olan unsurun ne olduğunun anlaşılmasını sağlamıştır. Bu fındık arzının kontrol edilmesi hususudur.”

OZO Başkanı Necat Avcı, son iki fındık sezonunda piyasaların sorun yaşamamasının nedeni uygulamada olan yeni fındık stratejisi değil, fındık arzını dengeleyen iklim koşulları olduğuna vurgu yaptı. Sadece iklime bağlı bir ürün piyasasının aslında en tehlikeli piyasa olduğuna dikkat çeken Avcı, “Zira kontrol, tamamıyla sizin dışınızdadır. Bu tür bir piyasanın sonucu istikrarsızlıktır.” ifadesini kullandı.

Tarım Bakanlığı tarafından 3 yıl önce başlatılan uygulamada olan fındık stratejisinin son yılına girildiğini hatırlatan Avcı, “Üç yıllık dönem içinde istikrarlı bir fındık piyasası için kalıcı çözümler oluşturamadık. Ne lisanslı depoculuğu hayata geçirebildik ne de arz fazlası dönemlerde piyasa düzenleyici bir yapıyı oluşturabildik. Fındık politikasını Yaradan’a havale ettik. Yaradan’ın bize üç yıl kendimize çeki düzen verme için zaman verdiğini unutmayalım. Ve bu üç yıllık süre de dolmak üzere. Fındık ürününde kalıcı çözümler üretelim. Aksi taktirde üründe istikrar için üretmek değil üretememek için dua eder hale geleceğiz.” açıklamasını yaptı.

OZO Başkanı Avcı, toplam Türkiye rekoltesinin 594 bin 328 ton olması beklendiğini aktararak, 2011 yılı karanfil sayımları tahmini rekoltesini illere göre şöyle açıkladı: Ordu 179.521, Giresun 85.000, Samsun 74.000, Sakarya 92.000, Trabzon 41.895, Düzce 70.000, Zonguldak 24.280, Artvin 8.465, Kocaeli 6.000, Kastamonu 5.850, Rize 2.300, Bartın 3.250, Sinop 1.106, Gümüşhane 661.

(Cihan)

Bir Cevap Yazın