Pakistan, Özbekistan’dan Pamuk Alacak

0
1684

pamuk tarlasıDünyanın önde gelen pamuk üreticisi ülkelerinden Pakistan, bir diğer pamuk ülkesi Özbekistan’dan pamuk ithal edecek.

Pakistan’ın, Özbekistan’da pamuk ithal etmek zorunda kalmasına geçen yıl ülkeyi vuran sel felaketi sonrasında bu ülkenin pamuk rekoltesinin düşmesinin neden olduğu belirtildi. Böylece dünyanın öne gelen pamuk üreticisi olan Pakistan ilk kez Özbekistan’dan pamuk ithal etmek zorunda kaldı.

Pakistan’ın Özbekistan’dan alacağı pamuğa ilişkin görüşmelerin, Pakistan Başbakanı Yusuf Rıza Gilani’nin 25-26 Mart günleri arasında Taşkent’e yaptığı ziyaret sırasında yapıldığı belirtildi.

Özbekistan basınında yer alan haberde Pakistan’ın ilk etapta 217 bin ton dolayında pamuk alımı yapmayı planladığı belirtildi. İlk defa gerçekleşen bu alımın Pakistan’ı vuran sel felaketinden sonra ülkenin sahip olduğu pamuk rekoltesinin düşmesinin etkili olduğu belirtiliyor. Pakistan’ın alacağı 217 bin ton pamuğun Haziran 2011’e kadar Pakistan’a teslim edilmesi gerekiyor.

Haberde Pakistan’ın hali hazırda 870 bin ton dolayında pamuk açığının bulunduğu belirtildi.

Özbekistan, son verilere göre pamuk ihracatında dünya üçüncüsü, üretiminde ise altıncısı konumunda. Özbekistan, yılda bir milyon 200 bin ton dolayında pamuk lifi üretiyor. Özbekistan, ürettiği pamuk lifinin yüzde 75’e yakınını ihraç ediyor. Geri kalan ise iç pazarda kullanıyor.

‘Ak Altın’ ülkesi olarak da bilinen Özbekistan’da 2010’da 3 milyon 400 bin ton ham pamuk üretimi yapılmıştı.

Dünyanın bir diğer pamuk ülkesi Pakistan’ı 2010’da vuran sel felaketi sonrasında pamuk rekoltesinde azalmanın olması Özbekistan’a pamuğuna ilgiyi arttırmıştı.

Kaynak: Haberler

Bir Cevap Yazın