Pamuk üretiminde yeşil kurt tehlikesi

0
1805
Pamuk üretiminde yeşil kurt tehlikesi

Çukurova bölgesinde pamukta görülen yeşil kurt zararlısının verim kaybına neden olduğu bildirildi.

ADANA – Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül, pamuk üretiminde görülen yeşil kurt zararlısının verim kaybına neden olduğunu bildirdi.

Aygül, il genelinde geçen yıl 455 bin dekar alanda pamuk ekimi yapıldığını ve üretim döneminde pamukta ciddi verim kaybına neden olan yeşil kurta rastlandığını belirtti.

Karataş, Yumurtalık ve Ceyhan ilçelerindeki pamuk ekili alanlarda yeşil kurt zararlısının sık görüldüğünü ifade eden Aygül, şunları kaydetti:

“Yeşil kurt, pamuk veriminin büyük kısmını oluşturan ilk taraklarda görülüyor ve bu tarakların dökülmesine neden oluyor. Çiçeklere zarar veren larvalar koza oluşumunu azaltıyor. Zarar gören kozalar da açılamıyor ve dökülüyor. Üreticilerimizin bu konuda dikkatli olmaları, ekonomik zarar eşiğine gelen yerlerde tavsiyeli bitki koruma ürünleriyle mücadele yapmaları gerekiyor. Aksi halde, bu zararlı pamuk üretiminde ciddi şekilde verim kaybına neden oluyor.”

Yeşil kurtla mücadelede yumurtlama döneminin önemli olduğuna dikketi çeken Aygül, şöyle devam etti:

“Koza oluşturma dönemi başından itibaren olgunlaşma dönemine kadar 40-50 dekarlık pamuk tarlası bir ünite kabul edilir. Her ünitede, en az 3 yerde 3 metre uzunluğundaki sırada tüm bitkiler incelenerek yeşil kurt larvaları sayılır. Kontroller, en az haftada bir kez yapılmalıdır. Sayılan sıralarda ortalama 2 larva varsa ilaçlı mücadeleye geçilmelidir. İlaçlı mücadelede yüksek etki elde etmek için yumurtlama dönemleri iyi belirlenmelidir.”

Kaynak: www.dunya.com

Bir Cevap Yazın