Pancar Çiftçisi, bu yıl az maliyetle çok verim alacak

0
1138

Kota ve verimsizlik dolayısıyla geçtiğimiz yıllarda zor dönemler geçiren pancar ekicilerinin bu yıl rekolte beklentisi yüksek.

Dekar başına önceki yıllarda 6-7 ton pancar alan çiftçiler, bu yıl bahar yağmurlarının çok olmasından dolayı 10 tona kadar çıkmasını bekliyor. Pancar sökümüne 4 aylık bir sürenin olmasına rağmen bazı bölgelerde pancar bitkisindeki büyüme çiftçileri memnun ediyor. Bahar yağmurlarından dolayı sulama masrafı düşen çiftçilerin yüzü gülüyor.

Konya’nın Kulu ilçesinde çiftçilik yapan Osman Birler, bu yıl bahar yağmurlarından dolayı pancarda hem az masraf ettiklerini hem de dekar başına verim beklentilerinin yükseldiğini söyledi. Birler daha önceki yıllarda yağışların az olması ve pancar sulama işleminde fazla mazot kullanımının çiftçinin belini büktüğünü kaydetti. Tarlaların başına kurulan elektrikli sulama sistemlerinin de genel maliyeti düşürdüğünü belirten Birler, “Önceki yıllarda genel olarak sulama işlemi su motorlarıyla yapılıyordu, bu durum ekimdeki maliyeti fazlaca yükseltiyordu. Şimdi genel itibariyle tarlalarda elektrikli sulama sistemi var maliyetler düştü ayrıca bahar yağmurları oldukça iyiydi pancar için, önceki yıllara oranla daha az sulama yaptık maliyetler düştü.” diye konuştu.

 

KAYNAK : http://www.kentselhaber.com

Bir Cevap Yazın