Pancar üreticileri kotadan rahatsız

0
1079

Pancar ÜreticisiKayseri’nin Yahyalı ilçesinde pancar üreticileri, Kayseri Şeker Fabrikası’nın kota uygulamasından rahatsız.

Yıllardır kota uygulamasıyla karşı karşıya olduklarının altını çizen çiftçiler, dertlerine çözüm olacak bir merci bulamadıklarından yakındı. Yıllardır pancar üretimi yapan İlyaslı köyünden Erol Sarıkaya, fabrika yönetiminin kendi istekleri doğrultusunda pancarlarını aldıklarını ve yaklaşık dekar başına 8 bin 500 kilogram pancar yetiştiğini aktardı. Fabrikanın kotayla dekar başına 5000 kilogram pancar aldığını, diğerine ise çok ucuz fiyat verdiğini ifade eden Sarıkaya, “Eğer dekar başına 5000 kilogramın altında bir üretim gerçekleşmişse bu sefer de ceza verilmektedir. Bu uygulamayı anlamak mümkün değil.” dedi.

4 yıldır pancar üretimi yapan Ahmet Tütüncü de bu uygulamanın bir an önce kaldırılmasını istedi. Tütüncü, “Vatandaş ne üretmişse fabrika onu alsın; tarladan dekar başına ne kadar ürün alınacağı belli olmuyor. Eksik çıkarsa ceza ödeniyor fazla çıkarsa kendi belirledikleri fiyata alıyorlar. Siyasilerimiz bu konuda biz üreticilere yardımcı olmalı.” ifadelerini kullandı.(CİHAN)

Bir Cevap Yazın