Pancar’da Kota Arttırıldı

0
1193

Şeker Pancarı310 bin tonluk şeker pancarı kotasına ek olarak 60 bin ton daha fazla alım yapılacak. 2011 yılı itibariyle Elbistan Şeker Fabrikası’nın kotası 370 bin ton olarak gerçekleşecek.
Elbistan Şeker Fabrikası’nın alması gereken 310 bin tonluk şeker pancarı kotasına ek olarak 60 bin ton daha fazla alım yapılacak. 2011 yılı itibariyle Elbistan Şeker Fabrikası’nın kotası 370 bin ton olarak gerçekleşecek.

Elbistan’da 60 bin ton daha fazla pancar alımı olacak. Böylece çiftçinin cebine, dolayısıyla kent ekonomisine daha fazla kaynak aktarılacak. Fabrika yönetimi 2011 yılı için çiftçilerden aldığı taahhüt rakamını bu kota üzerinden belirliyor. Şeker Fabrikası Müdürü Niyazi Develi, kota oranının üreticilere adil bir şekilde dağıtıldığını ve 3 yıllık üretim ortalamasının baz alındığını bildirdi.

Develi, “Pancar kotamız üreticilerimize adil bir şekilde dağıtılıyor. Direkt pancar üretimi yapanlara kota veriliyor. Ayrıca kota oranı verilirken çiftçilerin son 3 yıl içerisinde yaptığı pancar üretiminin ortalaması baz alınıyor. Bu ortalamaya göre kota oranı veriliyor. Bu değerlendirme de hem çiftçilerimizin hoşuna gidiyor hem de bir haksızlık oluşmasının önüne geçilmiş oluyor. ” diye konuştu.

Elbistan Şeker Fabrikası, geçtiğimiz yıl Elbistan, Afşin, Tufanbeyli ve Göksun ilçelerinden pancar almış ve kampanya öncesi belirlenen 310 bin ton hedefi çok kısa bir süre içerisinde aşılmıştı. 20 Eylül 2010 günü başlayan kampanya kapsamında 4 bölge 78 köy ve 3 bin 777 üretici ile sözleşme yapılmış ve 56 bin dekar alanda pancar ekimi gerçekleştirilmişti. 86 gün içerisinde 320 bin ton pancar alımı hedefi 43 günlük süre içerisinde aşılmıştı. Bu yıl yapılan kota artırımı ile birlikte daha fazla çiftçinin pancarı alınacak ve işlenerek Şeker Pancarı piyasaya sunulacak. Çiftçiler ise durumdan memnun. Türkiye’nin en önemli pancar yetiştirme merkezlerinden biri olan Elbistan’da kota artırımın bu ürüne ilgiyi arttıracağı düşünülüyor.

(CİHAN)

Bir Cevap Yazın