pastırmayı ve sucuğu ateş basabilir

0
958
Kuraklik-Pastirma-ve-Sucuk-Fiyatlarini-da-Vuracak

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Şaban Ünlü, kuraklığın sürmesi durumunda pastırma ve sucuk fiyatlarının artacağını söyledi.

Ülkede son günlerde yaşanan kuraklığın, pastırma ve sucuk fiyatlarına etkisini değerlendiren Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, “Şimdi ortada yaşanan havaya göre kuraklık görünüyor ama inşallah ileriki günlerde yağmur ve kar yağar da kuraklık kalmaz. Bugünkü hava raporunda da dinledim Mart ayının 5’ine kadar pek yağış görünmüyor. Ondan sonrada pek fazla yağış görünmüyor. Şimdi bakıyoruz İstanbul’da ağaçlar çiçek açmış. Bu sene kar ve yağış olmadı. Eğer kuraklık olurda arpa, buğday az çıkarsa yem fiyatları yüksek olacak. Yem fiyatları yüksek olunca da ekmek fiyatı da et fiyatı da artar. Et fiyatı artınca da pastırma ve sucuğun fiyatı artacaktır. Tabi kuraklık iyi bir şey değil. Ülkemiz zaten tarım ve hayvancılık ülkesi. İnşallah cenabı Allah yağış verir. Bizi bu sıkıntılardan kurtarır” diye konuştu.

Pastırma ve sucuğun fiyatıyla ilgili bilgi veren Ünlü, “Şu anda pastırmanın kilogramı toptan olarak 40 liradan, sırt diye tabir ettiğimiz pastırmanın kilogramı 50 liradan, sucuğun kilogramını da 25 liradan satıyoruz. Perakende olarak da sucuğun fiyatı 30-35 lira arasında, pastırmanın perakende fiyatı 50 lira, sırt dediğimiz pastırmanın perakende fiyatı da 60 liradan satılıyor. Pastırma genelde pahalandığı için hediyelik olarak gidiyor. Eskiden millet evine de pastırma alırdı. Şimdi biz perakende dükkanlarda görüyoruz genelde ağırlık hediye üzerine gidiyor. Artık Kurban Bayramı’nda eskiye göre çok sucuk yapılıyor. Vatandaşlar böylece senelik sucuk ihtiyacını gidermiş oluyor. Pastırma yapması evlerde zor oluğu için yapamıyorlar” şeklinde konuştu.

haber365

Bir Cevap Yazın