Patates depoda 1.4, markette 4 lira

0
910
Patates-depoda-14-markette-4-lira

Nevşehir ve Niğde’de ürünün depo çıkış fiyatı 1.40 TL’ye düştü.

KAYSERİ – Türkiye’nin önde gelen patates üretim merkezlerinden Nevşehir ve Niğde’de ürünün depo çıkış fiyatı 1.40 TL’ye düştü. Üreticilerin fiyatları düşürmesine karşın, patatesin pazar tezgahlarında 2.5, marketlerde ise halen 4 liradan satıldığı öne sürüldü.

Advertisement

Niğde Ziraat Odası Başkanveli Kenar, patatesin çiftçideki fiyatıyla pazar fiyatı arasında yüzde 100’ü aşan fark olduğunu belirterek, “Niğde’de patatesin depo çıkış fiyatı ortalama 1.4 TL. Oysa pazar tezgahlarında 2.5, market ve manavlarda ise 4 liradan satılıyor” dedi. Kenar, hasat döneminden hemen sonra bazı büyük tüccarların çiftçiyi zor durumda bıraktıklarını belirterek, “Bazı tüccarlar çiftçinin elinde patates varken, yokmuş gibi bir algı oluşturmaya çalıştı. Fiyatları tırmandırma gayreti içine girdi. Ama ne var ki söylendiği gibi patates 5 lira olmadı. Bu çiftçinin üzerinde oynanan bir oyundu. Dahası, ithalatın önünü açmak istediler. Ama ne çiftçimiz, ne hükümet bu oyuna gelmedi” dedi. Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ekiz de aracıların üreticiden daha fazla kazandığını savunarak, “Aracılar, tüketicinin patatesi ucuza yemesine engel oluyor” dedi.

Rantçılara fırsat verilmemesi gerektiğini ifade eden Ekiz, “Sadece patateste değil, fasulyede de böyle. Kilo fiyatı 5 lira olması gereken fasulye markette 16 liradan satılıyor. Bu parayı kimin kazandığı sorusunun cevabını hâlâ bulabilmiş sayılmayız. Bu durum patates için de geçerli” dedi.

haber365

Bir Cevap Yazın