Patates Üreticisi Bu Sene Güldü

0
821
Patates Üreticisi Bu Sene Güldü

Son 2 yıldır Niğde’nin en büyük sıkıntısı olan patates bu yıl, alternatif ürün projesi sayesinde aynı sıkıntıları yaşatmadı.
Niğde İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Türkmen 2013 yılında uygulanan Valilik İl Özel İdare Kaynaklı Alternatif Ürün Projesi, patates üretim alanları ile gerçekleşen fiyatlar konusunda açıklamalarda bulundu. Türkmen, geçtiğimiz yıla göre ilimiz genelinde patates ekiliş alanlarında yaklaşık yüzde 40 oranında azalma olduğunu hatırlatarak, daha önceleri patates ekilen tarlaların bir kısmına Niğde Valiliği İl özel İdare Kaynaklı Alternatif Ürün Projesi kapsamında dağıtımı yapılan tohumlarla kuru fasulye, nohut, yonca, silajlık mısır, yağlık ayçiçeği, çerezlik kabak çekirdeği, karpuz gibi ürünler ekildiğini kaydetti.
1041 çiftçi tarafından bu ürünlerden il genelinde 26.000 dekar alanda üretim yapıldığını ifade eden Türkmen, “Uygulanan bu proje sayesinde ilimiz ekonomisine yaklaşık 16 milyon lira tarımsal hasıla kazandırıldı. Bu projeler ile arazilerde hem ürün çeşitliliği arttı hem topraklarımız dinlendirildi hem de ürünler iç ve dış pazarda yüksek fiyattan alıcı buldu. İlimiz genelinde gerek patates ve gerekse diğer alternatif ürünler ekilmesi gerektiği kadar ekildiği için bu ürünlerde ürün fazlalığı da oluşmadı. Netice itibariyle çiftçilerimiz bu sene gerek patates ürünü gelirinden ve gerekse diğer alternatif ürünlerin gelirinden memnunlar.” dedi.

Bir Cevap Yazın