Patates yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

0
980
Patates yetiştiriciliği yaygınlaşıyor

Erzincan’da son yıllarda ekim alanı gittikçe yaygınlaşan patates, çiftçilerin gözdesi olmaya devam ediyor.

Patates ekiminin yoğun olarak yapıldığı Karatuş köyü, patates üretiminin yaygın olarak yapıldığı bölgelerden. Geçtiğimiz günlerde yapılan çiftçi toplantılarında Karatuşlu çiftçilerin sorunlarını dinleyen Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, çiftçilere patates üretimi konusunda her türlü teknik desteğin sağlanacağını söyledi.

Üreticilerin, patates üretiminde karşılaştıkları en büyük sorunun kaliteli tohumluk bulma olduğunu tespit eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Tarım Danışmanı Hilal Kayalar tarafından organize edilen toplantıda tekrar üreticilerle bir araya geldi. Yaşanan sıkıntıları değerlendiren Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, tohumluk patates üretimi gerçekleştiren firmalarla sorunu çözümü noktasında görüşmeler yaptı.

Erzincan’da patates üretimi için uygun firmalarla yapılan görüşmeler sonrasında firma temsilcileri Erzincan’a davet edilerek Karatuş köyünde patates üretimi yapan çiftçilerle buluşturuldu. Anlaşma sağlanan özel firmayı temsilen Erzincan’a gelen Ziraat Mühendisi Yaşar Koyuncu, Karatuş köyünde patates üretimi yapan çiftçilere daha kaliteli ürün elde etmek için patatesin ekiminden sökümüne kadar geçen sürede neler yapılması gerektiğini, hastalık ve zararlılarla mücadele için hangi ilaçların kullanılması gerektiği konularında bilgiler verdi.

Toplantıda çiftçilerle konuşan Ziraat Mühendisi Yaşar Koyuncu, Karatuş için en uygun olan patates çeşidinin çiftçilere verileceğini ancak tek çeşit üretimi önermediklerini, 2013 yılından itibaren Karatuş bölgesinde 4-5 çeşidin deneme alanları oluşturmak suretiyle yetiştirileceğini, alınacak sonuçlara göre de bölge için uygun olan çeşitlerin tespitinin yapılacağını kaydetti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erdem Karadağ, üreticilerin talepleri doğrultusunda her zaman İl Müdürlüğü olarak destek vermeye hazır olduklarını ve yapılacak bu desteklerle beraber, Erzincan çiftçisinin hem kendi ekonomisine, hem de ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağını belirtti.

AA

Bir Cevap Yazın