Patatesçiler Başbakan’la buluştu!

0
907
Patatesçiler Başbakan’la buluştu!

Niğde’nin merkezine bağlı Orhanlı Belde Belediye Başkanı Mustafa Kaplan ve Orhanlı beldesinden gelen patates üreticisi çiftçiler, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü.

AK Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu’nun sağladığı görüşme, AK Parti Grup Toplantısı sonrasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleşirken, görüşmede çiftçiler, Başbakan Erdoğan’a, yaşadıkları sıkıntıları anlatma fırsatı buldu. Çiftçiler, çözüm noktasında isteklerini Başbakan Erdoğan’a ilettiler. Başbakan Erdoğan, çiftçileri dinledikten sonra danışmanlarına talimat vererek, sorunla ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nezdinde çalışma olacağını belirterek, çiftçilerin hazırladıkları raporu teslim aldı.

Başbakan Erdoğan’la, patates üreticilerini temsilen Orhanlılı çiftçi Doğan Öşür görüştü. Öşür, Başbakan Erdoğan’a, patatesçilerin son dönemde hem ürün fiyatı hem pazar konusunda ciddi sıkıntıları olduğunu, tarımsal sulamada enerji maliyetlerini karşılamada güçlük çektiklerini, zor durumdan kurtulmaları için kendilerinden destek beklediklerini söyledi.

AK Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu ise değerlendirmesinde, “Patates üreticilerimiz, bu yıl hem ürünün pazar bulamaması hem de çok düşük fiyatlarda seyretmesi nedeniyle üreticiler, esnaflar ve vatandaşlar ekonomik olarak çok zor durumdadır. Üretim için yer altı suyu kullanıldığı için enerji maliyetleri de oldukça yüksek külfetler tutmaktadır.” dedi.

Niğde ekonomisinin büyük oranda patates ürününe bağımlı olduğunu ifade eden Kavaklıoğlu, “Sorunları biliyoruz ve çözümü noktasında gayretlerimizi sürdürüyoruz. Bugün de Orhanlı’dan gelen çiftçilerimizi Başbakanımızla görüştürdük, çiftçilerimiz sorunları doğrudan aktarma fırsatı buldular. Sonucun üreticilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Görüşmede; Orhanlılı çiftçilere Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu’nun yanı sıra Edikli Belediye Başkanı Ahmet Musalli, Ovacık Belediye Başkanı Osman Kendirli, Çayırlı Belediye Başkanı Devlet Kılıç ve Elmalı Belediye Başkanı Mustafa Türkan da eşlik etti.

habeer365

Bir Cevap Yazın