Patatesi depolarda saklıyorlar

1
1166
Patatesi-depolarda-sakliyorlar

Spekülatörlerin patates oyunu bozuldu. Depolara yapılan baskınlarda 800 bin ton patatesin saklandığı tespit edildi. Tarım Bakanlığı Müsteşarı Mirmahmutoğulları “Ramazan çığırtkanlarına fırsat vermeyeceğiz” dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ramazan öncesi gıda fiyatları üzerinde baskı oluşturmak isteyen gıda spekülatörlerine karşı harekete geçti. Daha önce üretilen 800 bin ton kadar patatesi depolarında gizleyerek kışın patates fiyatlarının 5 liraya kadar fırlamasına neden olan spekülatör tüccarın, Ramazan’da da boy göstereceği belirlendi. Tüccara “Depolardaki patatesi piyasaya sürün, yoksa patates ithal ederiz” resti çekildi.

BASKI YAPILIYOR

Sabah gazetesine konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları bugün başlayan Ramazan ayı için aldıkları tedbirleri anlattı.

“Ramazan çığırtkanlarına fırsat vermeyeceğiz” diyen Mirmahmutoğulları, kamuoyunda basın yoluyla bir zam dalgası olduğu algısı yaratılmaya çalışıldığının ve fiyatlar üzerinde ister istemez yukarı yönlü baskı oluşturulduğunun altını çizdi. Mirmahmutoğulları, gıda fiyatlarının Ramazan’ın ikinci haftasından sonra olması gereken seyrine dönmesini beklediklerini söyledi.

DEPOLARDA YAKALANDI

81 ilde tüm ekiplerini seferber ettiklerini söyleyen Mirmahmutoğulları, süreçle ilgili şu bilgileri verdi:

“Geçen yılın sonunda patates 5 liraya kadar çıktı. Patates üretiminin yeterli olduğunu biliyoruz. Ayrıca yıl içinde 319 bin ton ihracat yaptık. Fiyatların neden arttığını araştırdık. Aldığımız bilgiler doğrultusunda Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nden uzmanları Nevşehir’e gönderdik. Dağların altına gizlenmiş depoları bastık. Sadece Nevşehir’de 700 bin ton patatesin depolarda bekletildiğini gördük, 100 bin ton da diğer illerde tespit ettik. ‘Ya bu patatesi piyasaya sürün ya da patates ithal ederiz’ dedik. Tüccar da bunun üzerine anında ürünü piyasaya sürdü ve fiyatlar dengelendi.”
2013’te Türkiye’de 4 milyon ton patates üretildiğini söyleyen Mirmahmutoğulları “Türkiye’nin aylık patates ihtiyacı 250 bin ton. Patateste bu yıl yine üretimimiz iyi. Spekülatörlere fırsat vermeyeceğiz, geçen yıl patateste karşılaşılan durumla bu yıl vatandaşı karşı karşıya getirmeyeceğiz” dedi.

‘ÇİFTÇİ ÖRGÜTLÜ DAVRANSIN’

Mirmahmutoğulları, fiyatların tüccar ve perakendeci tarafından yükseltildiğini söyledi. Mirmahmutoğulları, “Örneğin, tüccar bu yıl üretimi az olduğu halde kayısıyı 2-2.5 liradan alıyor; fakat piyasada bu 8-10 liraya kadar çıkıyor. Burada da çiftçinin örgütlü davranması gerekir. Aracılar ve spekülatörlerin ortadan kalktığı bir düzen oluşturulmalı” diye konuştu. Taklit ve tağşiş ürünleri üreten ve piyasaya süren firmaları Ramazan’da da açıklamaya devam edeceklerini söyleyen Mirmahmutoğulları “İnternet sitemiz üzerinden yine firmaları deklare edeceğiz” dedi.

1 Yorum

Bir Cevap Yazın