Patateste ”don tehlikesine” örtülü önlem!

0
941
Patateste ''don tehlikesine'' örtülü önlem!

Ödemiş ve çevresinde havaların iyi gitmesine rağmen, olası don tehlikesine karşı önlem amacıyla tarlalar beyaza bürümeye başladı.

Küçük Menderes havzasında mart sonu ve nisan ayında da don olaylarına rastlandığını ifade eden ziraat mühendisi Özkan Akgün, “Bitkilerde don başlangıcı ile beraber hücre özsuyu da donuyor ve hücreler patlıyor. Tıpkı insanda olduğu gibi, bitkiler de iç kanama nedeniyle ölüyorlar. Şu an için buna tek çözüm agril dediğimiz beyaz örtü. Üreticilerimiz yaygın olarak bunu tercih ediyor. Ancak maliyet çok yüksek” dedi.

Agrilin en büyük düşmanının başıboş köpekler olduğuna dikkati çeken Akgün, “Agril dediğimiz beyaz örtünün dekar başına maliyet yaklaşık 300 TL civarında. Neredeyse tarla kirası maliyetindeki bu beyaz örtü bitkiyi koruyor fakat özellikle başıboş köpekler için de önemli bir oyun ve uyku alanı oluyor. Soğuk havalarda üşüyen köpekler agrilin ısısından yararlanmak için arazilere dalıyor. Bu nedenle beyaz örtü büyük zarar görüyor. Üreticimizin agrille ilgili en büyük sıkıntısı bu. Uçma riskine karşı kum torbaları ile önlem alınıyor” diye konuştu.

Don tehlikesine karşı bitki koruma konusunda kimyasal çözümlerin henüz deney aşamasında olduğunu belirten Akgün, “Agril son derece maliyetli bir çözüm. Ancak şu anda bitkileri dondan koruyabilecek herhangi bir kimyasal ürün yok. Deney aşamasında olan bitkilere yaprak üzerinden uygulanabilecek kimyasal maddeler henüz piyasaya sürülmedi. Üreticilerimizin hava durumunu çok iyi takip ederek uyarıları değerlendirmeleri ve ona göre önlemlerini almaları gerekiyor” dedi

zaman

Bir Cevap Yazın