Patateste siğil hastalığı arttı, ithalat kapıda

0
1162

Patates üreticisinin korkulu rüyası siğil hastalığı dokuz yıl sonra yeniden görülünce Tarım Bakanlığı acilen toplanma kararı aldı. 17 Şubat’ta Nevşehir’de bir araya gelecek yetkililer, hastalığın diğer tarlalara yayılmasını önlemek amacıyla alınacak tedbirleri konuşacak. Yemeklik patates ithalinin gündemde olduğunu belirten sektör temsilcileri ise fiyatların yükseleceğini öne sürüyor.

En çok tüketilen gıda ürünlerinden patateste görülen ve patatesin en tehlikeli hastalığı olarak belirtilen siğil hastalığı Tarım Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Siğil hastalığını önlemek amacıyla alınacak tedbirlerin kapsamı genişletiliyor. Hastalıkla mücadele kapsamında alınacak tedbir ve uygulamalar 17 Şubat’ta Türkiye’nin önde gelen patates üretim merkezlerinden Nevşehir’de masaya yatırılacak. Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü, hastalığın diğer tarlalara yayılmaması için karantina tedbirlerini sektör temsilcileri ile birlikte masaya yatıracak. Sektör temsilcileri kısa sürede tedbir alınması gerektiğine dikkat çekerek tedbir alınmaması halinde yemeklik patatesin ithal edileceğini kaydetti. Yetkililer, toprakta 20-30 yıl kalabilen patates siğilinin artması halinde fiyatların yükselebileceğini kaydediyor. Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı İlhami Özcan Aygun ise patatesteki siğil hastalığının yaygınlaştığına dikkat çekerek ithalatın gündeme gelebileceğini vurguladı. Aygun, Türkiye’nin kısa sürede patates tohumunu kendisinin üretir hale gelmesi gerektiğini belirterek yerli tohumdan üretilen patatesin yaygınlaşması gerektiğini dile getirdi. Üreticiler ise sertifikasız tohum kullanılmaması konusunda uyarılıyor. 

Patates siğili hastalığı ile mücadele için Tarım Bakanlığı konuyu detaylı masaya yatırma kararı aldı. Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından sektörde faaliyet gösteren birliklere gönderilen yazıda hastalıkla mücadele için yapılacak uygulamaların 17 Şubat’ta Nevşehir’de masaya yatırılacağı hatırlatıldı. Katılımcılara gönderilen yazıda, “Bilindiği üzere; patates siğili hastalığı ile bulaşık illerde hastalığın temiz alanlara geçmesini önlemek amacıyla, bulaşık alana bitişik komşu tarlanın güvenlik kuşağı olarak kabul edilmesi ve bu hastalık etmenine dayanıklı ırklar belirleninceye kadar buralarda da patates dikilmemesi gerekliliği karantina tedbiri olarak uygulanmaktadır.” denildi. Tarım Bakanlığı’nın toplantısı tohumculuk sektörünü de harekete geçirdi. Patateste siğil hastalığı (synchytrium endobitium), 2002 yılında Niğde, Nevşehir, Ordu, Giresun, Kayseri ve Trabzon gibi yoğun olarak patates üretilen illerde görülmüştü. Tarım Bakanlığı o dönemde hastalığın belirlendiği illerde ekim yapılan yerleri karantinaya almıştı. Ziraat mühendislerinin çalışması neticesinde dört yıl sonra karantina kaldırılmış, üretim normale dönmüştü.

Haber Kaynağı: Zaman Gazetesi – www.zaman.com.tr

Bir Cevap Yazın