pazarda yerini aldı

0
843
pazarda yerini aldı,tarımsal haber,tarım haberleri,tarımsal destek,tarımsal ekonomi,tarımsal gıda,tarımsal kredi,tarımsal kalkınma,tarımsal finans,
pazarda yerini aldı,tarımsal haber,tarım haberleri,tarımsal destek,tarımsal ekonomi,tarımsal gıda,tarımsal kredi,tarımsal kalkınma,tarımsal finans,

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce tütüne alternatif sebzecilik çalışmaları kapsamında Muğla merkez de başlatılan turfanda salatalık üretim çalışmaları meyvelerini vermeye başladı. 

Ocak 2013 de başlatılan örtü altı turfanda salatalık çalışmalarına Doğanköy, Ortaköy, Bayır, Yerkesik ve Karabağlar yaylasından birçok üretici katıldı. İlk ürünü pazara sunan Muğla merkez ilçeye bağlı Yerkesik beldesinden Yüksel Durak adlı üreti oldu. Çiftçi, 3 adet örtü altı tünel tipi serasında ürettiği turfanda salatalıkları hasat ederek semt pazarlarında kilosu 2 TL’den satmaya başladı.

MuğlaGıda Tarım ve Havyancılık İl müdürlüğü yetkilileri, “Müdürlüğümüzce toprak tahlilleri yaptırılan ve ücretsiz olarak da tohumları verilen katma değeri yüksek sebze çeşitleri ile başlatılan bu çalışmalar neticesinde yetiştirilen salatalıkların kokusu, tadı, aroması gibi birçok özelliği ile beğeni toplamıştır. İlimizde yayla şartları hüküm sürdüğünden normal şartlarda salatalık üretimi Haziran sonu gibi pazara sunulurken, yetiştirilen turfanda salatalılıklar iki ay gibi erken üretim imkanı sağlayarak üreticilerimize iyi kazanç sağlamıştır” denildi.

haber46

Bir Cevap Yazın