Pazarlardan topladıkları gıda atıklarıyla solucan üretiyorlar

0
929
Pazarlardan topladıkları gıda atıklarıyla solucan üretiyorlar

Çevre ve halk sağlığına önem veren Kartal Belediyesi bir ilke daha imza attı. Dünyayı tarımsal kirlilikten korumak ve kimyasal gübreye alternatif olarak solucan gübresi üretimini hayata geçirdi.

Kartal Belediyesi, sağlıklı bir çevre oluşturmak amacıyla bir ilke daha imza attı. Tarımsal kirliliği korumak üzere kimyasal gübreye alternatif olarak solucan gübresi üretimini hayata geçirdi. Kartal Belediyesi semt pazarlarında kullanılmayan sebze atıklarını toplayıp, California solucanlarının üretiminde kullanarak ekonomiye katkı sağlıyor. Belediye ekipleri tarafından pazarlardan toplanan sebze ve meyve atıkları solucanların gübre yapmaları için kullanılıyor. Özel olarak yetiştirilen solucanlar yedikleri kadar gübre üretiyor.

Kartal Belediyesi ve Fen Bilimleri Anadolu Lisesi ile yaptığı protokol ile, kırmızı solucanların üretimini yaparak ekonomiye katkı sağlanmayı hedefliyor. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, üretilen kırmızı solucanlar hakkında öğrencilere bilgi verdi. Solucanların anavatanının Avusturya olduğunu belirten Öz, “Çevremiz giderek kirleniyor. Anavatanı Avusturya olan bu solucanlar, pazarlarda atılan marul, kereviz, havuç ve meyve kabuklarını yiyerek gübre üretiyor. 1 solucan 1 gram yiyerek, 1 gram gübre üretiyor. Bu solucanlar evlerimizde de beslenebilir. Ekonomiye de böylelikle katkı sağlanmış oluyor” dedi.

hurriyet

Bir Cevap Yazın