Pazartesi 6,5 milyon öğrenciye okul sütü dağıtılacak

0
837
Pazartesi 6,5 milyon öğrenciye okul sütü dağıtılacak

Üçüncü yılına giren “okul sütü” projesi kapsamında yaklaşık 6,5 milyon öğrenciye 10 Şubat Pazartesi gününden itibaren ücretsiz süt dağıtılacak. Anaokulu ve ilkokul öğrencilerine haftanın üç günü süt verilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, İstanbul’da gazete yöneticileri ile bir araya gelerek “okul sütü” programı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

2011-2012 döneminde 144 milyon, 2012-2013 döneminde 296 milyon kutu süt dağıtıldığını belirten Bakan Eker, 2013-2014 döneminde de yaklaşık 6,5 milyon anaokulu ve İlkokul öğrencisine 303 milyon kutu süt dağıtılacağını belirtti. Uygulamanın ikinci eğitim öğretim yılının başlayacağı pazartesi gününden itibaren hayata geçeceğini söyledi. Güvenilir ve sağlıklı ambalajlarda hazırlanan sütlerin 200 miligramlık kutularda öğrencilere verileceğini belirtti.

Dünyada hiçbir gıdanın bünyesinde süt kadar besin elementi bulundurmadığına dikkat çeken Bakan Mehdi Eker, toplum sağlığının korunması ve sağlıklı nesiller yetişmesi amacıyla üç yıl önce “okul sütü” projesi başlatıldığını hatırlattı.

2013-2014 döneminde anaokulu ve ilkokul öğrencilerine haftanın üç günü süt dağıtılacağını belirtti.

Sütleri kullanımı kolay kutularda verdiklerini belirterek, “Çocuğun kalsiyum, günlük vitaminler açısında ihtiyacının önemli bir kısmını karşılıyor. Son derece önemli. Birçok ülkede var. Avrupa Birliği’nde, ABD’de, değişmekte olan ülkelerde. Biz bunu haftada 3 gün ilkokul çocuklarına veriyoruz. Özel okullar dahil. Anaokulu, artı 4 sınıf, toplamda 5 sınıf. 5 sınıftaki bütün çocuklara veriyoruz” şeklinde konuştu.

Eker sütün günlük besin öğelerinin de yüzde 52’sini karşıladığını belirtti.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/

Bir Cevap Yazın