Pirinç Kızılcahamam Kampında’da aklandı

0
1012
Pirinç Kızılcahamam Kampında'da aklandı

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Kızılcahamam’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın boş yere iş adamlarının mağdur edildiğini, yanlış anlamalara sebebiyet verdiğini söylediğini aktardı.

AK Parti’nin Kızılcahamam’da gerçekleştirdiği 20. İstişare ve Değerlendirme toplantısına GDO’lu pirinç damgasını vurdu. Geçtiğimiz günlerde Mersin gümrüğünde üç büyük firmaya ait pirinçlerin GDO’lu olduğunun iddia edilmesiyle birlikte firma yönetim kurulu başkanları tutuklanmış, daha sonra yapılan itirazların ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. AK Parti’nin gelenekselleşen Kızılcahamam kampının sona ermesinin ardından kamp ve çalışmalar hakkında bilgi veren Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, kampta son zamanlarda Türkiye gündeminde yer alan ve vatandaşları kaygılandıran GDO’lu pirinç iddialarının gündeme geldiğini ifade etti. Erdoğan, GDO’lu pirinç iddialarıyla ilgili bir soru üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yapılan incelemelerde verilen raporların doğruyu yansıtmadığını, pirinçlerin genetik yapısında GDO’ya rastlanmadığını, sadece taşıma sırasında tozlanma ve bulaşma olduğunun etüt edildiğini, ancak pirinçte GDO olmadığını dile getirdiğini belirtti. Erdoğan, Bakan Eker’in bu yanıltıcı raporları verenler hakkında gerekli çalışmalar yapılıp, dava açılacağını ve bu işin takipçisi olacağını ifade ettiğini kaydetti.

Boş yere pirinçle ilgili spekülasyonlar oluştuğunu, vatandaşın pirinç alırken tereddüt geçirdiğini, annelerin bebelerine mama alırken pirinç yazısını görünce çekinceli davrandığını söyleyen Erdoğan, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in ağzından pirincin temiz olduğunu duymak bizleri memnun etti” dedi.

İTÜ’NÜN PİRİNÇTE GDO YOK AÇIKLAMASI ÇOK ÖNEMLİ

İTÜ tarafından yapılan açıklamalarla ilgili değerlendirme yapan milletvekili Erdoğan “Dün İTÜ Rektörlüğünden yapılan açıklama sonucunda aynı üniversitenin ilgili laboratuarlarında daha önce yapılan tahlil sonuçlarının yanlış olduğu ifade edilmiştir. Bu söz konusu GDO’lu pirinç iddialarının da bilimsel yönden çürütülmesi açısından önemlidir. İTÜ ilk yaptığı tahlillerin yanlış ve hatalı olduğunu kabul etmiştir. Kısaca söylemek gerekirse Türkiye’de ve dünyada GDO’lu pirinç yoktur. Olan bu süreç içerisinde firmalara ve firma yetkililerine olmuş ve pirinç sektörü inanılmaz zarar görmüştür. Vatandaşlarımızın bu tür asılsız iddialara itibar etmemesi ve gönül rahatlığıyla pirinç yemesini tavsiye ederim” dedi

haber365

Bir Cevap Yazın