Pirincin alternatifi gacerin hasadına başlandı

0
797
pirincin alternatifi gacer

Kayseri’nin Develi ilçesinde gacer olarak adlandırılan ürünün hasat dönemi başladı. Bir çeşit buğday olan gacerin pirinç ve bulgura alternatif olması bekleniyor.

Gacer, bir tohumdan dokuz kök ürün verdiği için biçerdöverlerin ayarları değiştirilerek hasat ediliyor. Gacerin, Develi ilçesinde nesli korunarak Türkiye’nin marka ürünü olması planlanıyor. Deneme ekiminin yapıldığı tarlada bizzat inceleme yapan Develi Seyrani Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sancar Bulut, “Gacer ürününü özel çalışma alanı içerisine dahil ettik. Develi ilçesi Epçe köyünde Doğan Özdemir’e ait tarlada yüksek lisans çalışması başlatıldı. Bu çalışmayla, gacerin yüksek verimde etkili olan ekim sıklığı ve gübreye olan tepkisi belirlenecek ve yöre çiftçisine katkıda bulunulacak.” dedi.

Advertisement

Sancar Bulut, “Gacer ürünü ile ilgili olarak üç yıldan beri yapılan çalışmalar var. Yörede bulunan eski yerel popülasyonlar da koruma altına alınarak, gerek gen kaynağı olarak gerekse ekonomik önemi olanların yeniden üretime kazandırılması şeklinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Modern tarım tekniklerinin gelişmesi öncesinde bu buğday tohumu atalarımız tarafından sabanla ekilip, dövenle harman edilmekteydi. O tarihten günümüze doğru tarım teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak üreticilerin daha fazla kullanması gerekirken her geçen gün kullanımı azalmış hatta bitme noktasına gelmiştir.” şeklinde konuştu.

Bulut, gacerin harmanlanıp işlendikten sonra bulgura ve pirince alternatif olabilecek kullanım alanına sahip olduğunu belirtti.

haber46

Bir Cevap Yazın