piyasadan destek

0
771
zeytin-ve-zeytinyaginin-tanitim-atagi-suruyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın görüşe sunduğu yeni kodeks taslaklarında peynir ve zeytinin tuz oranına sınırlama getirilmesine piyasadan destek geldi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türk Gıda Kodeksi’nde zeytin ve peynirin de aralarında bulunduğu bazı gıda ürünlerine yönelik yeni düzenleme önerilerine piyasadan destek geldi.

Advertisement

Tariş Zeytin Kalite ve Ar-Ge Müdürü Meltem Zengin, tuzun getirdiği zararların sınırlamalarla azaltılabileceğini ancak az tuzlu üretimin de bazı risklerinin bulunduğunu vurguladı.

Zeytinin mikrobiyal üremelerden korunması için tuz yerine birtakım koruyucular ve antibiyotikler kullanılabildiğine değinen Zengin, “Bunların bir kısmı yasal bir kısmı yasaklı olan koruyuculardır. Tuza sınırlama getirilirken sağlığa olumsuz etkileri olabilecek bu tür kullanımların da önüne geçilmesi gerekmektedir. Yeni uygulamayla piyasa denetimlerinin artırılması, özellikle izin verilmeyen birtakım koruyucu maddeler ve antibiyotiklerin de denetim programına alınması faydalı olacaktır” diye konuştu.

Türkiye zeytin üretiminin önemli bölümünü karşılayan Manisa’nın Akhisar ilçesinde de üreticiler, zeytin konusunda getirilen düzenleme önerilerini destekliyor.

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Emin Demirci, son yıllarda üreticilerin pazardan gelen talepler üzerine zaten tuz oranını düşürdüğünü, bu sınırlamanın tuz oranının azaltılmasına yönelik çabayı teşvik edeceğini dile getirdi.

“Bu şekilde bir çalışma olması insan sağlığı açısından çok önemli. Zeytin, sağlıklı yaşamla anılan bir ürün. Tuzdan dolayı sağlık riski yaratması istemediğimiz bir olay” diyen Demirci, tuzun bozulmayı önleyici olması nedeniyle kullanıldığına dikkati çekti.

Gıda Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Hülya Yılmaz ise, sağlık açısından tuz tüketiminin sınırlandırılması çalışmalarını ilke olarak desteklediklerini ancak salamura gıda ürünlerinde tuz oranının hangi değere kadar yapılacağının iyi irdelenmesi gerektiğini söyledi.

İzmir Ticaret Borsası Süt Ürünleri Meslek Komitesi Üyesi Ali Koyuncuoğlu da, peynirle ilgili düzenlemelerin çoğunun zaten uygulamada olduğunu, taslak tebliğde peynirdeki tuz oranına yüzde 12,5-40 arası sınır getirilmesinin yeni bir uygulama olacağını söyledi.

Peynir üreticilerinin bu öneriye olumlu baktığını belirten Koyuncuoğlu, “Tuz demek ayıbı örtmek demektir. Çok tuzlu peynir ayıplı peynir demektir. Markalı ve ambalajlı üretim yapan firmalar zaten tuz oranını sınırlı tutmaya çalışır. Çünkü bu bir kalite göstergesidir. Ancak daha kontrolsüz üretimin olduğu üretim ve satış alanlarında tuz veya farklı maddelerin oranını kontrol altına almak mümkün değil. Denetimle eşgüdüm halinde ilerlemesi halinde yeni kodeks peynir kalitesini hızla artırır” ifadelerini kullandı.

haber46

Bu konuda siz neler düşünüyorsunuz? Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz. #tarimsalhaber ve daha fazlası için www.etarim.net

Bir Cevap Yazın