Poşetler gibi Pet şişeler de ücretli olabilir

0
4655
Poşetler gibi Pet şişeler de ücretli olabilir

Geçtiğimiz yıllarda çıkan poşetten alınan ücret yasasına benzer bir yasada pet şişeler için çıkıyor. Pet şişeler ücretli olacak şişe iade edildiğinde ise paranız geri verilecek. Peki su şişeleri ne zaman ücretli olacak, depozito ücreti kaç tl olacak?

Ücretli poşetin ardından bir uygulama daha! İçecek ambalajları için ‘depozito’ alınacak Meclis’te görüşülen Türkiye Çevre Ajansı’nın kurulmasına dair kanun teklifi sayesinde 2022 yılından itibaren içecek ambalajlarında depozito uygulaması başlayacak.

Yeni sisteme göre 1 liraya satılan şişenin üzerine depozito ücreti konulacak ve tüketildikten sonra geri verildiğinde depozito ücreti tüketiciye iade edilecek.

TBMM’YE SUNULDU

AK Parti Gençlik Kolları Başkanlığını da yürüten milletvekili Selman Özboyacı’nın öncülüğünde TBMM’ye sunulan Türkiye Çevre Ajansı’nın kurulması ve Çevre Kanunu’nda değişiklikler yapılmasına dair kanun teklifinin, bazı maddeleri Meclis’te görüşüldü.

Kanun teklifini değerlendiren Özboyacı, kanun teklifiyle amaçlarının ülke kaynaklarının en verimli ve en doğru şekilde kullanıp gelecek nesillere daha yaşanabilir çevre bırakmak olduğunu kaydetti.

Bir Cevap Yazın