“Proje sayesinde et, süt verimleri arttı”

1
953
"Proje sayesinde et, süt verimleri arttı"

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulanan, “Halk Elinde Koyun-Keçi Islahı Projesi” ile koyun ve keçilerde et, süt verimi ile ikiz doğum oranlarının arttığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen “Halk Elinde Koyun-Keçi Islahı Projesi”yle yetiştiricilerin elinde bulunan hayvanlar ıslah ediliyor. 2005 yılında Akkaraman koyunu ve Ankara keçisiyle Konya ve Ankara’da pilot olarak başlayan proje, 2014 yılı sonunda 28 ırk, 59 il, 6 bin yetiştirici ve 1 milyon baş koyun-keçi sayısına ulaştı.

Bakanlığın üniversiteler ve damızlık koyun-keçi yetiştiricileri birliğiyle işbirliği yaptığı projede toplam 148 teknik eleman görev alıyor.

Uygulanan ıslah projesinden elde edilen verilere göre, koyun ve keçilerin canlı ağırlıkları ortalama 4-5 kilogram, yavruların doğum ağırlıkları 1 kilograma kadar arttı.

Hayvanların ikiz doğum oranının yüzde 13 artış gösterdiği projede, İvesi ırkı koyunların süt verimi de 80 kilogramdan 120 kilograma yükseldi.

Projede şu ana kadar 60 bin nitelikli damızlık koç ve teke elde edildi. Bu damızlıkları daha yüksek fiyattan satma imkanı bulan üreticilerin ekonomik gelirlerinde artış kaydedildi. Kasaplık kuzuların kesim ağırlığına ulaşma süresini yaklaşık bir ay erkene çeken projeyle, üreticilerde kayıt tutma bilinci de oluşturuldu.

Bakanlık, proje kapsamında üreticilere hayvan başına destek de sağlıyor. 2005-2014 yılları arasında üreticilere toplam 144 milyon lira ödendi.

Bu yıl yetiştiricilere, hayvan başına 35 – 200 lira arasında değişen miktarlarda destek ödemesi yapılacak.

AA | hayvancılıkakademisi.com

1 Yorum

Bir Cevap Yazın