Ramazan Ayı Ve Gıda Güvenliği

0
1120
Gıda Mühendisleri Odası Petek AtamanTMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Petek Ataman, gıda denetim elemanlarının sayısının yetersizliğine dikkati çekti.
“Bakanlıkta bulunan gıda denetim elemanları sayısının 4 bin 600 civarında olduğu düşünüldüğünde, yaklaşık 500 bin gıda üretim ve satış yerlerinde ne ramazanda ne de daha sonrasında etkin denetim yapılabilir” dedi.
Ataman, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Ramazan ayında gıda güvenliği denetimlerini sıklaştıracağı yönünde açıklama yaptığını hatırlattı.
Bunu olumlu bir adım olarak gördüklerini, ancak yeterli olmadığını belirten Ataman, “Gıda güvenliği sorunları bir aya mahsus bir sorun değil. Güvensiz gıda tüketmenin sonucunda yaşanacak riskler de aynı. Denetimlerin 12 ay boyunca tüm tüketicileri koruyacak etkinlik ve sıklıkta yapılması lazım” diye konuştu.
Ataman, denetimlerin 4 bin 600 denetçiyle yapılmasının mümkün olmadığını ileri sürerek, şöyle konuştu:
“Gerçekte, bir ay için dahi yeterli olması mümkün değil. Bakanlığın başına gıda kelimesi geldi, bunu gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Beklentilerimizin başında, gıda mühendisi alımının artırılması ve meslektaşlarımızın birikimlerine göre uygun noktalarda görevlendirilmesi geliyor.
Bakanlığın rakamlarına göre, gıda güvenliğinin sağlanmasında görev alan üç meslek grubu içinde, gıda mühendislerinin oranı yüzde 6’yı bulmuyor. Öncelikle bunun samimiyetle gözden geçirilmesi ve düzenlenmesi lazım. Aksi halde yapılanlar sadece göstermelik olur. Halen konusu gıda ile ilgili olmayan kişilere de iki gün kurs verilip, denetçi yetkisi veriliyor.
Bakanlıkta bulunan gıda denetim elemanları sayısının 4 bin 600 civarında olduğu düşünüldüğünde, yaklaşık 500 bin gıda üretim ve satış yerlerinde ne ramazanda ne de daha sonrasında etkin denetim yapılabilir. “
Gıda güvenliği anlamında henüz yetkisi olmamasına rağmen, belediyelerin zabıtalar kanalıyla bu işi yapmaya çalıştığını vurgulayan Ataman, özel birikim gerektiren denetimlerin zabıtalarca yürütülmesi nedeniyle istenen faydanın sağlanamadığını söyledi.
-TÜKETİCİLERE ÖNERİLER-
Ramazanda fırsatçıların arttığını dile getiren Ataman, şunları kaydetti
“Özellikle alım gücü düşük olan kesime yönelik fırsatçılara gün doğuyor. Tüketicilerimizin, neredeyse hammadde fiyatına satılan ürünlerden uzak durması gerekiyor. Ambalajsız, etiketsiz, kimin ürettiği, yazılı belgelerle resmen belli olmayan ürünler tüketilmemeli.
Ürünlerin raf ömrü mutlaka kontrol edilmeli. Ramazan, şimdi olduğu gibi yaz aylarına denk geldiğinde, gıda zehirlenmesi riski daima dikkate alınması gereken bir risk. Özellikle iftar ve sahurda gıda maddelerinin uzun süre bekletilmesi önemli bir risk oluşturuyor. Yemekler yenilecek miktarlarda ısıtılmalı ve hemen tüketilmelidir.
Toplu yemek yenilen yerlerde, tüketicilerin sıcak tüketilmesi gereken yemeklerin yeterince sıcak, soğuk gıdaların ise yeterince soğuk olmasına dikkat etmeleri gerekli. Soğukta muhafaza edilmesi gereken gıdalar, soğukta satıldığı kontrol edilerek satın alınmalıdır. “

Bir Cevap Yazın