Ramazan Öncesi Et Fiyatlarının Son Durumu

0
820
Ramazan Öncesi Et Fiyatlarının Son Durumu

Ramazanın başlamasına artık saatler kala vatandaşlarımızın canını sıkan bir haber geldi… Ramazan öncesi fırsatçılar ete zam yaptılar.

Ramazan öncesi gıda fiyatlarının artması vatandaşların canını oldukça sıkıyor.Et fiyatları son 1 yılda %30 oranında artış yaşandı. Bu durum tüketiciler ile kasapları karşı karşıya getirdi. Geçen sene 21 TL olan kıymanın fiyatı bu sene 27 TL oldu. Bu durum sadece kıymada değil… Kuşbaşı etin fiyatı 25 TL den 32 TL ye çıktı.Yine aynı şekilde Dana andrikot da 36 liradan 43 liraya yükseldi. Kuzu pirzolada 45 liradan 55 liraya yükseldi.
Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, “Türkiye’de toptan et fiyatları son iki senede 16 liradan 20 liraya fırladı. Türkiye’de enflasyon 2 yıl içinde yüzde 15 artarken, karkas etin fiyatı yüzde 80 arttı. Bunun normal olmadığını düşünüyorum.” dedi.
Son 3 ayda dana etinde dikkat çekici bir artış olduğunu belirten Yalçındağ;Bugün insanlar sadece kasaplarla muhatap olduğu için fiyatları kasapların artırdığını zannediyor. Hiç alakası yok. bugün etin kasaplara geliş fiyatı 28-30 liradır. Kasaplarda dükkan kirası, sabit giderleri eklediği zaman etin fiyatı 38 liraya kadar çıkıyor. Şunun altını çiziyorum, et fiyatlarının artmasının sorumlusu biz değiliz.” diye konuştu.

Advertisement

Bir Cevap Yazın