İhracatı domates sırtladı

Aydın’da geçen iki yıl hastalık ve yağış nedeniyle mağdur olan domates üreticisinin yüzü bu yıl gülüyor. Kalite ve verim bakımından bereketli bir sezon geçiren üretici, Türkiye’nin farklı bölgelerine domates gönderiyor.

Aydın’ın domates üretimi ile özleşen Köşk ilçesine bağlı Çiftlik köyünde domates bereketi yaşanıyor. Son 2 yılda hastalık ve yağış nedeniyle umduğun bulamayan üretici, güzel devam eden hasat sezonunda her gün 15 TIR domatesi başta İstanbul ve Ankara gibi büyük iller olmak üzere Türkiye’nin birçok iline gönderiliyor. Günlük 350-400 ton domatesin işlendiği Çiftlik köyünde, domates fiyatları da bu yıl üreticiyi sevindiriyor.

Advertisement

Çiftlik Köyü Muhtarı Ahmet Demirci, bu yıl Köşk’te domates üreticisinin geçen yılla aynı seviyede olduğunu belirterek, tam bir domates mevsimi yaşadıklarını söyledi. Geçen 2 yılın üretici için çok kötü geçtiğini anımsatan Demirci, “Önceki yıl hastalığa yakalandık. Geçen yılda yağılardan dolayı verim düşüklüğü yaşadık. Bu sene mevsim olarak tam bir domates mevsimi yaşıyoruz. Geçen yıl ekilen alana göre bin-bin 500 dönüm bir eksik var. Köyümüzde yaklaşık 4 bin-4 bin 500 dönüm alanda domates üretimi yapılıyor. Bölgemizde bu yıl sofralık domates dikimi az oldu. Bunun yanında sanayi domatesi dediğimiz sofralığa da hitap edebilen yeni bir çeşit bu sene daha ön plana çıktı. Şuan bu domatesi de sofralık olarak büyük illere göndermeye devam ediyoruz. Kalan son kısımları da salçalık olarak değerlendirilecek” dedi.

Domates üreticilerinin geçen 2 yılda fiyat anlamında da zorluklar yaşadığının altını çizen Demirci, “Geçen yıllarda hastalık ve yağış nedeniyle fiyatlar da yüzümüzü güldürmedi. Bu sene toptan domates satışlarına 25 Haziran’da 2 TL’den başladık. 2-3 günde bir gerilemeler oldu. Civar bölge ve illerde de domates çıkmaya başlayınca şuanda sofralık domatesin fiyatı 50 Kuruş, sanayi tipinin ise 40 Kuruş. Çok memnun olmasak da çiftçi açısından baktığımızda bu yıl memnunuz. 2 TL ile 50 Kuruş arasındaki ortalamaya baktığımızda çok şükür iyi. Sanayi domatesinde 20 gün daha bayram sonrasına kadar hasat ve satışa devam edeceğiz. Bu yıl oluşan fiyatlar çok iyi olmasa da geçen iki yılda üreticimizin oluşan zararını telafi edecek boyutta gerçekleşti” diye konuştu.

“ALINAN ÖNLEMLER HASTALIĞIN ÖNÜNE GEÇTİ”

Domates üretiminde 2 yıl önce yaşanan hastalık krizinin ardından alınan önlemler sayesinde bu yıl hastalığa rastlanılmadığını kaydeden Demirci, hastalıkla etkin mücadelede kendilerine destek veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ederek, “Arkadaşlarımız 2-3 günde bir şifahen değil tarları bizzat gezerek, numuneler alarak hatta tuzaklar kurarak hastalığa karşı önlem aldılar. Mücadele etkin oldu. En son Adana’daki üreticilerle görüştüğümüzde tutanın fevkalade büyük zarar verdiğini öğrendik. Şuan biz buradan Adana’ya domates gönderiyoruz. Hastalığın büyük bir zarar verdiğini biliyoruz. Bizde civar bir iki ilçelerde görülen vakaların dışında her hangi bir sıkıntı yaşanmadı. Bu vakalarında yoğun bir dikim olmadığı için yeterli önlem alınmadığından kaynaklandığını düşünüyorum. Ama Aydın’da yoğun domates dikimi yapılan Çiftlik, Dalama ve diğer bölgelerde sağlanan destek sayesinde sıkıntı yaşamadık. Bu noktada İl ve İlçe Müdürlüğümüz yetkililerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu

haber46

Bir Cevap Yazın