Rapor çıktı, Marmara hamsisinde metal yok

0
930
Rapor-cikti-Marmara-hamsisinde-metal-yok

Ağır metal birikimi tespit edilen Marmara hamsisi aklandı. Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) tarafından yapılan araştırmada, balıklardaki metal düzeyinin, ulusal ve uluslararası yasal sınır değerlerini aşmadığı belirlendi.

SDÜ öğrencisi Çiğdem Türksönmez, yüksek lisans tezi çalışmasında Marmara’da avlanan hamsilerde ağır metal birikiminin belirlenmesine yönelik çalışma yaptı. 2012 ile Nisan 2013 tarihleri arasında avlanan hamsinin kas dokularında bakır, cıva, çinko, demir, kadmiyum, krom, kurşun, manganez, nikel ve alüminyum metallerinin düzeyleri tespit edildi. İki ayda bir olmak üzere toplam 4 kez balıkçı kasalarından rastgele alınan balıklar, soğuk zincir yoluyla aynı gün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Kocaeli Gıda Kontrol Laboratuvarı Müdürlüğü’ne getirildi. Analiz sonuçlarına göre alüminyum hariç diğer tüm metallerde zamana bağlı olarak önemli düzeyde farklılık saptandı. Hamsinin kas dokusunda en fazla biriken metalin çinko, en az biriken metalin ise kadmiyum olduğu görüldü. Çalışma sonunda elde edilen ağır metal düzeylerinin ulusal ve uluslararası yasal sınır değerleri aşmadığı tespit edildi. Bu çalışmada örnekleme alanından elde edilen hamsi balıklarının gıda olarak tüketilmesinde halk sağlığı yönünden herhangi bir tehdit olmadığı ifade edildi.

haber46

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz? #tarimsalhaber,#tarimhaber,#tarimhaberleri,#tarimsaldesteklemeler,#hayvansalvebitkiselüretim ve daha fazlası için www.etarim.net
Bizi sosyal medyada takip edebilirsiniz
https://www.facebook.com/pages/ETARIMNET-Tar%C4%B1m-%C4%B0nternette/191827587529430
twitter :https://twitter.com/tarimhaberleri

Bir Cevap Yazın