Rekabet Kurumu soğan üreticisini aklayan raporu yok saydı!

0
727

Rekabet Kurumu’nun soğan üreticisini aklayan bir raporu ortaya çıkmıştı. Rekabet Kurumu, raporunda soğan piyasasının manipülasyon yapılmayacak bir şekilde yapılandığına dikkat çekmişti. Ancak Rekabet Kurumu dün bir açıklama yaparak bu kararın güncel olmadığını iddia ederek tavır değiştirdi. Rekabet Kurumu’nun tavır değiştirmesi, farklı yorumları beraberinde getirirken, tepkiyle karşılandı.

Karar yazarı İbrahim Kahveci, bugünkü köşe yazısında Rekabet Kurumu’nun tavır değişikliğini sert bir dille eleştirerek, “Bir soğan koca kurumu bitirdi” dedi.

Kurumların asli görev ve kararlarının siyasi davranışlarla yön bulmaması gerektiğini vurgulayan Kahveci, Rekabet Kurumu’nun yaklaşık 3 ay önce oy birliğiyle aldığı kararı hatırlattı.

Bu kararda; “Patates ve soğan pazarlarında gerek ilgili pazarları etkileyebilecek büyüklükte teşebbüslerin bulunmaması gerekse bu pazarın hemen hemen her aşamasında çok sayıda teşebbüsün bulunması, bir diğer ifadeyle hâkim durumda teşebbüsün olmaması dikkate alındığında 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesinin ihlaline işaret edebilecek herhangi bir bilgi, belge ya da bulgunun da söz konusu olmadığı görülmektedir” denildiğini hatırlatan Kahveci şunları kaydetti:

Haberin Devamı İçin Tıklayınız.

Bir Cevap Yazın