Rekabet’e başvuran üreticiye ‘tüccar zarar etti’ tepkisi

0
758
Rekabete-basvuran-ureticiye-tuccar-zarar-etti-tepkisi

Fatsa Ticaret Borsası’nın fındık fiyatlarındaki sert düşüşün ardından Rekabet Kurulu ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya başvurması üzerine, tepkiler geldi.

ORDU – İhracatçılar fiyatın 2009’dan bu güne serbest piyasada oluştuğunu söylüyor.

Advertisement

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı Sebahattin Arslantürk, bir açıklama yaparak, “Fındık fiyatları 2009’dan bugüne serbest piyasada şekilleniyor. Fındık 7 lira olduğunda da aynı piyasa, 6 liraya düştüğünde de aynı piyasa fiyatları belirliyor. Zarar edince ihracatçıyı suçlamak çok yanlış. Sektörüne lisanslı depoculuğu kazandırmalıyız” diye konuştu.

Üreticinin elinde mal kalmadığını söyleyen İstanbul Fındık İhracatçı Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Haydar Gören de, “Fındıkta serbest piyasa ekonomisinin şartları işliyor. Fındık sanayicisine haksızlık yapılıyor” şeklinde konuştu.
Fiyatlara müdahale döneminin bittiğini kaydeden Karadeniz Fındık İhracatçı Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Albayrak da sanayiciye ve ihracatçıya haksızlık yapıldığını söylerek, “Kimse suçlu aramasın bugün zarar eden üretici değil ticaret erbabıdır. Köylünün değil tacirin elinde fındık var. Bu yüzden tüccar zarar ediyor” dedi.

Ordu Ticaret Borsası eski Başkanı Nejdet Gürsoy da “İnişler ve çıkışlar her zaman vardı” diyerek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Borsalar fındık fiyatını ne çıkarabilir nede düşürebilir. Biz vadeli işlem borsası değil tescil borsalarıyız.”

Düzce Borsa Başkanı Nurettin Karslıoğlu “Şu anda zarar eden elinde fındık bulunan tüccar” derken, fındık komisyoncusu Osman Çakmak da “Güçlü bir alıcı var, ama sektörde güçlü bir üretici veya güçlü bir satıcı yok” ifadelerini kullanarak, sektörde tekelleşme olduğunu savundu.

haber46

Bir Cevap Yazın