Reklamları yapılan bitkisel ürünlerin üretim izni yokmuş

0
1012

Tarım ve Köyişleri BakanlığıÖzellikle uydudan yayın yapan televizyonlarda reklamları çıkan ve “bitkisel ilaç” olarak piyasaya sürülen ürünlerin, ithalat ve üretim izinlerinin olmadığı ortaya çıktı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın İzmir Sivil Toplum Örgütleri Platformu (İSTÖP)’na gönderdiği yazıda, “takviye edici gıda” adı altında kilo verdirici, kilo aldırıcı, boy uzatıcı, cinsel performansı artırıcı, sigara bıraktırıcı ve hastalıkları iyileştirici niteliklerde hiçbir ürüne üretim ya da ithal izni verilmediği açıklandı. Bakanlığa başvuran İSTÖP Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aydoğan, yazılı ve görüntülü medyada çok sık yer alan, her türlü hastalığa çare olacağı iddia edilen ve bitkisel gıda desteği adı altında piyasaya sürülen ürünlerin kanuni olup olmadığını sordu. Bakanlık adına cevap yazısı gönderen Koruma ve Kontrol Genel Müdürü Doç. Dr. Muzaffer Aydemir, gıda, gıda ile temas eden madde ve malzemeler ile takviye edici gıdaların izin, tescil ve kontrol hizmetlerini kendilerinin yürüttüğünün altını çizerek, “Bakanlığımızca, takviye edici gıda adı altında kilo verdirici, kilo aldırıcı, boy uzatıcı, cinsel performansı arttırıcı, sigara bıraktırıcı ve hastalıkları iyileştirici vb. niteliklerde hiçbir ürüne üretim ya da ithal izni verilmemektedir.” dedi.

Kontrol hizmetlerini de kendilerinin yaptığını belirten Genel Müdür Aydemir, piyasaya bitkisel ilaç şeklinde sürülen ürünlerin, değişik şekillerde satışa sunulduğunu vurguladı. Firmaların, ithalat ya da üretim izni olmadığı halde yalan beyanla bakanlıktan izinli olduklarını ilan ederek satış yaptığını kaydeden Aydemir, bazılarının da başka firmalara ait ithalat ya da üretim izinlerini kendi ürünlerine aitmiş gibi gösterdiğini açıkladı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın, reklamı yapılan bu ürünlere, gıdalara ek olarak takviye edici gıda niteliğinde ithalat izni verdiğini ve firmaların da bunu taahhüt ettiğini anlatan Doç. Dr. Aydemir, “Bu ürünlere ait, bakanlığımızdan insanların günlük tükettikleri gıdalara ek olarak takviye edici gıda niteliğinde verilen ithal ve üretim izinlerini beyan ve taahhüt ettiklerinin dışında etiket, ambalaj ve reklamlarla satışa sunarak tüketiciyi yanıltmaktadırlar. Ayrıca bu reklam ve tanıtımlar, mevzuata aykırıdır.” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın üretim ve ithal izni verdiği ürün isimleri, üretim ve ithal izin tarih ve sayılarıyla üretici ve ithalatçı firma isimlerinin “www.kkgm.gov.tr” internet sitesi ana sayfasında yayımlandığını hatırlatan Muzaffer Aydemir kilo verdirici, kilo aldırıcı, boy uzatıcı, cinsel performansı arttırıcı, sigara bıraktırıcı ve hastalıkları iyileştirici bir özelliği olduğu iddia edilen ürünlerin kesinlikle kullanılmamasını istedi. Bakanlıktan izinli takviye edici gıdaların, reklam ve tanıtımlarında bitkisel ilaç olarak gösterilmesinin izin verildiği anlamını taşımadığını vurgulayan Koruma ve Kontrol Genel Müdürü, söz konusu reklam ve tanıtımları Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ve Reklam Özdenetim Kurulu’na gerekli kanuni işlemin uygulanması için bildirdiklerini ifade etti.

Bu alanda büyük bir otorite boşluğu olduğunu belirten İSTÖP Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aydoğan ise Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın “ilaç” adı altında satılan ürünlerin üretim izninin olmadığını açıkladığını, bunun da toplum olarak kabul edilemeyeceğini söyledi. Cumhuriyet savcılarını göreve çağıran Aydoğan, “Bakanlık, vatandaşların ve sivil toplum kuruluşlarının şikayet etmesini istiyor. Şikayete gerek var mı? Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile RTÜK gereğini yapacak. Yasal boşluk varsa düzeltilmesini istiyoruz. Bu ürünlerin içinde, gerçekten saygıdeğer ve uzun araştırmalar neticesinde ortaya çıkmış bitkisel ilaçlar olabilir. Bunlar desteklensin ama yasal prosedürle yapılsın, hattâ üniversiteler, tıp fakültelerinde fitoterapi konusunda dal açsın.” şeklinde konuştu. /CİHAN)

Bir Cevap Yazın