Resif projesi meyvelerini vermeye başladı

0
895
Resif projesi meyvelerini vermeye başladı,tarımsal haber,tarım haberleri,tarımsal ekonomi,tarımsal desteklemeler,tarımsal faaliyetler

Avrupa’nın en büyük yapay resif projelerinden birinin hayata geçirildiği Balıkesir’in Edremit ilçesi açıklarında Ege Denizi’nde 4 ay içinde 20 bin Lüfer balığı oltayla yakalandı.

Tarım Bakanlığı tarafından başlatılan ve 9 bin 900 yapay resif bırakılması hedeflenen proje meyvelerini vermeye başladı. Edremit ilçesi açıklarında denize bırakılan 6 bin 120 yapay resif ve 220 anti trol, artık balık barındırmakla birlikte olta balıkçılığını da geliştirdi. Altınoluk beldesinde balıkçılarla birlikte denize açılan Edremit Kaymakamı Osman Tunç ve Altınoluk Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Halil Ataç ile birlikte denize olta salladı.

Resifleri yerinde test eden Kaymakam Tunç’un oltasına lüfer takıldı. Tunç, yapay resif projesi sayesinde bölgede yeni bir turizmin başladığını ve yeni bir gelir kapısı oluştuğunu ifade etti. Kaymakam Tunç, “Altınoluk’ta belde merkezine yakın bir noktadayız. Kıyı ile arasındaki mesafe birkaç yüz metre. Burası yapay resif alanı. Tarım Bakanlığı’nın bu bölgede yaptığı çok güzel bir proje zannediyorum ki Akdeniz’in bu bölgedeki en büyük yapay resif alanı. Yaklaşık bir buçuk sene oldu. Bu bir buçuk senede biz faydasını gördük. Balıkçılarımız bugün burada uzun yıllardır görülmemiş şekilde balık yakalıyorlar. Bizde burada lüfer yakalıyoruz. Bir balıkçı günde şu sıralar 20-30 lüfer yakalıyor.“ dedi.

Kaymakam Tunç, yarıca yapay resifler artık balık yuvalarına kavuştu. Balık popülasyonu gün geçtikçe bölgede artıyor. Aldığımız bilgiye göre, yapay resiflerin bulunduğu alanlarda oltayla avlanan amatör balıkçılar 4 ay içinde 20 bin civarında Lüfer balığı yakaladı. Bu balığın tanesi 15 TL’den alıcı buluyor.” diye konuştu.

Resif testine çıkan Edremit Kaymakamı ve beraberindeki ekip oltayla iki saat içerisinde yaklaşık 40’ın üzerinde lüfer yakalamayı başardı.

haber365

Bir Cevap Yazın