Rize’de 570 Arıcıya 233 Bin 682 Lira Destek Sağlandı

0
1228

ArıcılıkRize İl Tarım Müdürü Adem Çekiç, 2010 yılı içerisinde arıcılık faaliyetiyle uğraşan 570 kişiye müdürlüklerince toplamda 233 bin 682 lira destek sağlandığını söyledi.

Çekiç, Rize Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Arıcılık, Arı Ölümleri ve Arıcılığı Geliştirme Teknikleri’ konulu konferansta yaptığı konuşmada, “Bu yıl içerisindeki arıcılıkla ilgili teşvik faaliyetlerimiz devam etmektedir. Şu ana kadar yapılan müracaatlarda kişilerde 30 kovana sahip olma ve Arıcılar Birliği’ne üye olma şartı arıyoruz. Arıcılarımızın eğitimleri devam etmektedir. Halk Eğitim Merkeziyle ortaklaşa eğitici kurslar yapılmaktadır. Bu kapsamda son 4 yılda toplam 26 ayrı kurs düzenlenmiştir. Bu kurslarda 1022 arıcımız eğitim görmüş ve arıcılık sertifikası sahibi olmuştur.” dedi.

Müdürlüklerince arıcılık faaliyetleri yürüten kişilere yapılan desteklemeler hakkında da bilgiler sunan Çekiç, “2010 yılı içerisinde 570 adet arıcımız desteklerimizden yararlanmıştır. Bu arıcılarımıza 233 bin 682 lira destek sağladık. 2008 yılında başladığımız organik arıcılık faaliyetlerinde Ardeşen, ÇamlıHemşin, Fındıklı, Çayeli ve Hemşin ilçelerimizde toplamda 56 üreticimiz 1388 kovanda organik sertifikaya sahip organik bal üretimi yapmaktadırlar.” diye konuştu.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz ise katılımcılara Anadolu’da arıcılığın geçmişi, bugünkü durumu, biyolojik çeşitliliği ve ana arı yetiştiriciliği konusunda sunum eşliğinde geniş bilgiler verdi.

Rize İli Arı Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sayın Fevzi Civaoğlu da “Birliğimizin bugüne kadar Rize İl Tarım Müdürlüğü ile birlikte yapmış olduğu çalışmalar neticesinde 72 bin 74’ü aktif, 5 bin 430’da pasif olmak üzere toplam 77 bin 459 kovanının Arıcılık Kayıt Sistemi’ne kaydı vardır. Arıcılık faaliyetlerinde bizlerden desteğini esirgemeyen tüm kuruluşlara teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, Ziraat Bankası Tarımsal Bölüm Yönetmeni Metin Öztepe ve ilde faaliyet gösteren arıcıların katıldığı konferans, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aslı Özkırım’ın “Arı Hastalıkları ve Önlemleri” konulu sunumu ile son buldu.

Kaynak: Haberler

Bir Cevap Yazın