Rize’ye Çay Çarşısı kuruluyor

0
890
Rize'ye Çay Çarşısı kuruluyor

Rize’de başta çay olmak üzere yöreye has gıda ve el emeği ürünlerin satışının yapılabileceği “Çay Çarşısı” projesi hayata geçiriliyor.

RİZE – Rize’de başta çay olmak üzere yöreye has gıda ve el emeği ürünlerin satışının yapılabileceği “Çay Çarşısı” projesi hayata geçiriliyor. Türk çayı tanıtım çalışmalarının 4 yıldır aralıksız sürdürdüğünü belirten Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, borsa öncülüğünde Rize’nin tüm yöresel ürünlerinin tanıtımının yapıldığı, çay sektörü temsilcilerinin birer satış mağazasıyla katılım sağlayacakları Çay Çarşısı’nın kısa zamanda kurulacağını açıkladı.

Türkiye’de baharatçılar, kayısıcılar çarşısı ile üzüm pazarı gibi markalaşan alışveriş merkezlerinin oluştuğuna dikkat çeken Erdoğan, “Türkiye’de çay denilince aklan gelen Rize’de neden çay çarşımız yok dedik ve çayın yanı sıra üretilen ürünlerin satışının yapıldığı turistlerin yönlendirildiği bir çarşı projesi geliştirdik. Çarşı içerisinde çayın serüveninin animasyon olarak döndüğü bir sinema salonu oluşturarak turistleri fabrikalara götürmektense fabrikadaki duyguyu bu alanda yaşatmaya çalışacağız” dedi.

3 milyon 250 bin liraya mal olması beklenen “Çay Çarşısı” projesinin 2014 yılının sonunda hizmete girmesi için çalıştıklarını kaydeden Erdoğan, çarşı içerisinde oluşturulacak 300 kişilik botanik çay bahçesinin Rize’nin önemli ziyaret alanlarından biri haline geleceğini dile getirdi. Söz konusu çarşının Çaykur ve özel sektör ortaklığında Rize Belediyesi katkısıyla Engindere Balıkçı Barınağı mevkiinde bulunan deniz dolgu alanında kurulacağını bildiren Erdoğan, eski öğretmenevinin bulunduğu yerde kurulacak beş yıldızlı otel de dikkate alınarak bu alanın çarşı için uygun görüldüğünü söyledi. Erdoğan, piyasaya kaçak yollardan giren ve Türk çayı olarak pazara sunulan İran menşeili çayların Türk çayı için tehdit olduğunu ifade etti.

Bir Cevap Yazın