Robotlar çiftçiliğe başladı!

0
907
robot,tarimi

Tohum ekimi, tarım teknolojisindeki ilerlemelere rağmen hala elle yapılan uzun ve yorucu bir iş.

Kaliforniya’da araştırmacılar, çiftçileri bu zorlu işten kurtarmak için meyve-sebze ekimi yapabilecek robot çiftçiler üzerinde çalışıyor. Amerikalı mühendisler, marul ekimi için geliştirdikleri robotu test ettiler. Robot, 20 çiftçinin elle yapabileceği işi tek başına yapıyor. Sebze tohumlarının robotlar tarafından ekilmesi çitçilikte makina kullanımında gelinebilecek en son aşama. Çünkü hassas sebzelerin robot vasıtasıyla zedelenmeden ekilip biçilmesi ileri bir teknoloji gerektiriyor.

“Bu teknoloji ile bitki tohumlarını kusursuz ekmeyi ve yetiştirmeyi sağlıyabiliriz. Kimyasalları gerektiği kadar kullanabilir, yabani otları öldürürken sebzelere zarar vermeyiz. Tohum büyürken bilgi toplayabiliriz. Yani verimi arttıracak sınırsız imkanlara sahip olabiliriz.”

Tarımda robotların kullanımı yeni değil ancak son model bir teknoloji kullanan bu robatlar, çok hassas ekim tekniklerini gerçekleştirebilecek şekilde, ileri seviye alıcılarla donatılarak, tarlada konumu belirleyen uydu bağlantılı sistemler entegre edilerek tasarlandı. Robot, üzerine yerleştirilen video kameralar ve görsel tanıma yazılımı ile marul bitkisini tanıyabilir, istenmeyen tomurcukları yok edebilir, gübre fışkırtma yöntemi ile toprağı zenginleştirebilir.

kaynak:Euronews

Bir Cevap Yazın