Rusya, 37 ton narenciyeyi Türkiye’ye geri gönderdi

0
1134

Rusya, 29 ton mandalina ve 7 ton 400 kilogram portakalı Türkiye’ye geri gönderdi. Rus makamlar, Türkiye’den gelen narenciye ürünlerinde aşırı ‘pestisit hormonu’ bulduğunu açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna sınırı Belgorod Gümrük Kapısı’nda Türkiye’den getirilen yaklaşık 37 ton narenciyenin gümrükten giriş yapılmasına izin verilmedi. Cihan’a konuşan Rusya Federal Bitki Koruma ve Karantina Servisi (Rosselhoznadzor) Basın Sözcüsü Aleksey Alekseyenko, şu açıklamayı yaptı: 

“Rosselhoznadzor Belgorod Bölge yetkilileri 30 Aralık tarihinde Türkiye’den getirilen 29 ton mandalina ve yedi ton 400 kilogram portakal üzerinde özel sağlık taraması yaptı. Kuruma bağlı FGU ‘Belgorodskaya Mejoblastnaya Veterinarnaya’ adlı laboratuvarda yapılan araştırmada Türk narenciye ürünlerinde hormon düzeyinin yüksek olduğu tespit edildi. Mandalinada hormon Rusya’nın belirlediği hormon düzeyinden 11 misli daha fazla çıktı. Portakalda ise bu rakam 298 misli fazla. Kurum olarak bu düzeylerde hormonun çok tehlikeli olduğuna karar verdik. Bu gerekçeyle Türk ürünlerin Rusya Federasyonu’a sokulmaması ve Türkiye’ye geri gönderilmesi hususunda karar aldık.

Haber Kaynağı: Zaman Gazetesi – www.zaman.com.tr

Bir Cevap Yazın